Gęś kołudzka nie tylko na Świętego Marcina

Kujawsko-pomorskie to prawdziwe gęsie zagłębie, a gęś kołudzka to główny produkt eksportowy polskiego drobiarstwa. Nie bez powodu. Gęś tę hoduje się w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki, istniejącym od 1946 roku w Kołudzie Wielkiej niedaleko Inowrocławia. Początkowo w Instytucie hodowano trzodę, konie, woły i kury. W 1962 r. rozpoczęto hodowlę gęsi białej włoskiej, by po latach doświadczeń i badań nad utrwaleniem jej genetycznych cech użytkowych uzyskać gęś, której nadano nazwę handlową „Biała Kołudzka”. Od 2003 r. w Zakładzie funkcjonuje również Krajowy Ośrodek Badawczo-Hodowlany Gęsi z fermą zarodową i zakładem wylęgu. „Gęś owsiana” stała się hitem polskiego drobiarstwa i produktem eksportowym oraz produktem regionalnym, o którym głośno jest 11 listopada. Gęś kołudzka staje się wtedy „Gęsią na świętego Marcina”, a potrawy z gęsiny podaje się w wielu miejscach regionu.

 

Instytut Zootechniki

Państwowy Instytut Doświadczalny

Zakład Doświadczalny

Kołuda Wielka

Ul. Parkowa 1

88-160 Janikowo

Tel. 52/ 35-13-391

e-mail: koluda@izoo.krakow.pl

http://www.gesi-koluda.pl/documents/29.html

Kołuda Wielka zaopatruje rolników całego kraju w sprawdzony materiał hodowlany.

Od czterech lat województwo skutecznie promuje gęsinę, organizując konkursy kulinarne i zachęcając do spożywania tego zdrowego mięsa. Najbardziej znaną imprezą jest „Gęsina na Świętego Marcina”, która odbywa się już od 4 lat z okazji Święta Niepodległości czyli 11 listopada.

W 2013 r. w kategorii „Najlepszy przepis na potrawę z gęsiny” nagrodę otrzymała restauracja Kogel-Mogel z Krakowa za przepis na gęś polską pieczoną ze śliwkami z risotto jęczmiennym i karmelizowanymi renklodami.

Źródło: http://www.kujawsko-omorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25512&Itemid=686

Poniżej podajemy przepisy, opracowane w większości przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

 

Gęś pikantna

 

Składniki

2,8 kg gęsi bez podrobów, 3 g czosnku, 1,5 łyżeczki soli, 4 czubate łyżki mąki, 10 dkg tłuszczu z gęsi, 5 łyżeczek papryki mielonej, po 3 łyżeczki cząbru i tymianku, 20 dkg śmietany, 2 łyżki koncentratu pomidorowego

Wykonanie:

gęś oczyścić, umyć, podzielić na porcje, natrzeć czosnkiem i ziołami, osolić. Potem oprószyć częścią mąki i usmażyć na stopionym tłuszczu gęsim, dodać paprykę, podlać wodą do ok. 1,25 litra i dusić do miękkości. Śmietanę rozmieszać z resztą mąki, koncentratem pomidorowym i wlać do miękkiego mięsa, zagotować. Podawać z pyzami, ćwikłą i potrawami z warzyw kapustnych

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

 

Gęś po kołudzku

 

Składniki:

Tuszka młodej gęsi owsianej (4,5–5,0 kg), woda, po 1/3 szklanki: soli i oleju, wino, 1 łyżka stołowa pieprzu mielonego, 1 szklanka majeranku, ziemniaki, borówki, 4–5 słodko-winnych jabłek średniej wielkości, 20 ziaren jałowca, żurawina.

Wykonanie:

tuszkę natrzeć intensywnie solą i pieprzem wewnątrz i na zewnątrz. Następnie po osuszeniu mięso natrzeć identycznie majerankiem. Całe ziarna jałowca wcisnąć do tuszki, szczególnie w piersi, a około 5–6 ziaren włożyć do środka. Na koniec umyte, całe jabłka włożyć do środka tuszki. Całość spiąć lub zaszyć i pozostawić w chłodnym miejscu na całą noc, a jeśli to niemożliwe to na 5–6 godz. Ustawić piekarnik na temperaturę 250–300°C, umieścić w nim przykryty rondel lub brytfannę z olejem. Grzać ok. 20 min. Włożyć do naczynia gęś i upiec pod przykryciem w temperaturze 250–300°C. Po upływie ok. 30 min. zmniejszyć temperaturę do 180–200°C i piec jeszcze ok. 1,5 godz aż do otrzymania chrupiącej skórki. Gdy brak możliwości pieczenia w podanych parametrach, gęś należy dłużej trzymać w piekarniku, aż do uzyskania miękkości piersi. W przykrytym rondlu nie zachodzi konieczność polewania gęsi.

Podawać z ziemniakami duszonymi, borówkami lub żurawiną. Koniecznie z czerwonym lub różowym winem wytrawnym

Grzegorz Roczek
Urząd Gminy Inowrocław

 

 

 

Gęś w kapuście czerwonej

 

Składniki:

1 gęś, 2 kg kapusty czerwonej, 3 cebule, 5 jabłek, sól, pieprz, tłuszcz z gęsi.

Wykonanie:

gęś poporcjować i na kilka godzin odstawić w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki. Na patelni rozpuścić nieco tłuszczu z gęsi i dobrze rozgrzać. Każdy kawałek gęsi obsmażyć do zarumienienia. Posiekać cebulę i kapustę, obrać i pokroić jabłka na małe kawałki. Kapustę włożyć do garnka, dodać sól i pieprz, dusić na małym ogniu przez ok. 25 minut dodając łyżkę tłuszczu gęsiego. Pod koniec duszenia dodać jabłka, całość wymieszać. Kapustę przełożyć do gęsiarki, włożyć kawałki gęsi i dusić pod przykryciem na bardzo małym ogniu do uzyskania miękkości mięsa. Podawać najlepiej z pieczonymi ziemniaczkami i buraczkami.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

Gęś z jabłkami

Oczyszczoną gęś należy sparzyć gorącym octem, posolić i nadziać pokrojonymi w cząstki jabłkami. Do środka dobrze jest też włożyć kilka gałązek majeranku lub wcześniej obtoczyć w suszonym majeranku cząstki jabłek. Podczas pieczenia polewamy gęś tłuszczem, jaki się z niej wytapia. Mniej więcej co 15 minut. Pod koniec pieczenia, jeśli nie jest dość rumiana można oprószyć z wierzchu mąką i włożyć z powrotem do pieca. Spod pieczonej gęsi zostanie nam sporo tłuszczu oraz sosu, z którego w lodówce zrobi się galareta. Po zastygnięciu tłuszczu i oddzieleniu się od galarety, zbierzmy go, roztopmy na patelni i dodajmy do niego drobno posiekanej cebuli oraz majeranku – w ten sposób powstanie jeden z najlepszych smalców, jakie zna polska kuchnia. Naturalny sos, z którego zrobiła się w lodówce galaretka doskonale wzbogaci smak innych pieczonych mięs, będzie stanowił dobrą bazę do ostrych sosów, może też być wykorzystany do zup z kapustą lub warzywami strączkowymi.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

 

Gęś z kaszą gryczaną

 

Składniki:

 gęś, majeranek, sól, czosnek, ½ szklanki kaszy gryczanej, masło

Wykonanie:

gęś sprawić, umyć, osuszyć, natrzeć solą, majerankiem i zmiażdżonym czosnkiem, odstawić w chłodne miejsce na 2–3 godziny. Kaszę przebrać, opłukać, wrzucić do osolonego wrzątku (na ½ szklanki kaszy 1 szklanka wody), przykryć, gotować na bardzo małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie całą wodę. Ugotowaną kaszą napełnić wnętrze gęsi, zaszyć otwór brzuszny i gardziel.

Naczynie do zapiekania wysmarować masłem, włożyć gęś, wstawić do nagrzanego piekarnika. W trakcie pieczenia polewać gęś tłuszczem, jaki się z niej wytopił.

Gęś podzielić na porcje, podawać z kaszą gryczaną i surówką z czerwonej kapusty lub z buraczkami.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
Radziejów

 

 

Gęsia szyjka nadziewana

 

Składniki:

Skóra z szyi i wątróbka z gęsi, 5 dag słoniny, pół bułki dużej, jajo, sól majeranek, pieprz.

Wykonanie:

bułkę namoczyć i odcisnąć, wątróbkę dokładnie posiekać, słoninę pokroić w drobną kosteczkę, wymieszać rozdrobnione produkty z jajem i przyprawić do smaku. Nadzieniem napełnić skórę z szyi, zaszyć i ugotować w wywarze z włoszczyzną i resztkami od gęsi. Ugotowaną szyję wyjąć, podawać na zimno, jaki i na ciepło z białym sosem.

 

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

 

Gęś nadziewana - przepis tradycyjny

 

Składniki:

1 mała gęś pomorska z wątróbką

majeranek, sól

Nadzienie:

20 dag grzybów

6 jaj

1 szklanka śmietany

1 cebula

1 szklanki czerwonego wytrawnego wina

2 łyżki majeranku

sól, pieprz, tłuszcz do pieczenia

Wykonanie:

Oczyszczoną i osuszoną gęś natrzeć solą i majerankiem. Przygotować farsz. Grzyby namoczyć, podgotować w niewielkiej ilości wody, pokroić i podsmażyć na tłuszczu. 4 jaja ugotować na twardo, obrać i drobno posiekać. Wątróbkę z gęsi posiekać, cebulkę również posiekać, dodać do składników farszu. Dodatkowo do masy dodać 2 jaja surowe, śmietanę oraz czerwone wino. Farsz dobrze wyrobić, doprawić do smaku, napełnić nim gęś, spiąć lub zaszyć. Piec w gorącym piekarniku około 2 godzin, podlewając co jakiś czas paroma łyżkami wody lub wydzielającym się sosem.

„Wyżerka jak u babci czyli specjały kuchni kujawsko-pomorskiej”

Bożena Błaszczyńska
KPODR Minikowo

 

 

 

Gęś faszerowana

 

Składniki:

młoda gęś, ząbki czosnku 4–5 sztuk, winne jabłka do 0,5 kg, suszone śliwki bez pestek do 25 dag, pół szklani śmietany, łyżka mąki, pieprz, cząber, majeranek, sól

Wykonanie:

dobrze oczyszczoną i umytą gęś natrzeć ze wszystkich stron (także od wewnątrz) czosnkiem roztartym ze solą i pieprzem i cząbrem. Śliwki namoczyć, potem osączyć, jabłka pokroić w ósemki ze skórką albo bez (jak kto woli), wymieszać ze śliwkami. Nafaszerować gęś owocami, włożyć gałązki majeranku, zaszyć z przodu (odcinamy szyję) i tyłu, włożyć do brytfanny, polać połową szklanki wody, przykryć i piec około trzech godzin, od czasu do czasu podlewając sosem z dna brytfanny.

Gdy gęś się upiecze, łyżką zbierać tłuszcz z powierzchni sosu, a gęś polewać kilkoma łyżkami zimnej wody i smarować śmietaną. Odkrytą brytfannę wstawić do piekarnika jeszcze na 15–20 min. Gdy skórka zrumieni się i stanie się chrupiąca, gęś wyjąć, nożycami kroić na porcje, układać na podgrzanym półmisku. Do sosu wlać śmietanę starannie wymieszaną z mąką, zagotować i przyprawić do smaku.

Do gęsiny musi być podana czerwona kapusta ugotowana na niewielkiej ilości tłuszczu z gęsi i winie o smaku słodko-kwaśnym.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

 

 

 

Okrasa z gęsi - przepis tradycyjny

 

Składniki:
Mięso z piersi gęsich ze skórką, czosnek, sól, pieprz, majeranek lub cząber.

Wykonanie:
Mięso zemleć, przyprawić znaczną ilością majeranku i pozostałych przypraw do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać i przechowywać w chłodnym miejscu.

Karolina Dziarnowska
KPODR Minikowo
PZDR Sępólno Krajeńskie

 

 

 

Okrasa z gęsi II - przepis tradycyjny

Składniki:

Cała gęś lub tylko piersi

5-6 ząbków czosnku

2-3 cebule

pieprz, sól

Wykonanie:

Mięso wraz z kośćmi posiekać tasakiem. Układać w garnkach glinianych warstwami, przekładanymi przyprawami. Garnek przykryć i wstawić w chłodne miejsce, w ten sposób przygotowaną gęsinę można przechowywać przez wiele tygodni.

Bożena Błaszczyńska

Minikowo

 

 

Pasztet z gęsi

Składniki:

gęś – 1 mała, wątróbka z gęsi, wątróbka cielęca – 30 dag, słonina – 6 dag, pieczarki – 10 dag lub suszone grzyby – 1 dag, sól, włoszczyzna – 10 dag (seler, marchew, pietruszka), cebula – 1–2 szt. jajka – 3–4 szt., kajzerki – 2 czerstwe

ziele angielskie, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, liść laurowy, tłuszcz – 3 łyżki tarta bułka.

Wykonanie:

Gęś wypłukać, podzielić na 4 części. Warzywa umyć, wypłukać. Warzywa, gęś, podroby, słoninę, przyprawy zalać wodą i gotować na małym ogniu. Posolić w połowie gotowania. Słoninę wyjąć po 30 minutach gotowania. Gdy mięso jest miękkie wyjąć i wystudzić, oddzielić od kości. Pieczarki obrać ze skórki wypłukać. Pokroić grzyby i cebulę. Pieczarki, cebulę oraz wypłukaną, obraną z błony i pokrojoną wątróbkę gęsią i cielęcą zalać szklanką wrzącego wywaru i dusić 10 minut pod przykryciem. Bułkę namoczyć w szklance wywaru. Mięso z gęsi, pieczarki z cebulą, wątrobę cielęcą, bułki, zemleć 2 razy w maszynce z sitkiem do pasztetów. Dodać sól, pieprz, gałkę muszkatołową i jaja dokładnie wymieszać. Blachę dobrze natłuścić, wysypać bułką. Masę przełożyć do blachy skropić wywarem, wstawić do ciepłego piekarnika. Piec 1 godz. 30 min. w temp. 180–200°C. Wyjąć, lekko przestudzić.

Podawać pokrojony na porcje z zimnym ostrym sosem.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

Pieczona gęś

Składniki:

 1 gęś, sól, majeranek, 2 ząbki czosnku, 20 dag mięsa mielonego wieprzowego, wątroba z gęsi, 2 jaja, gałka muszkatołowa, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki wytopionego tłuszczu z gęsi.

Wykonanie:

gęś oddzielić od kości. Zmielone mięso z wątróbką i namoczoną bułką przyprawić do smaku, solą, czosnkiem, majerankiem, wypełnić skórę gęsi, zesznurować, upiec polewając stopionym tłuszczem. Przed podaniem podgrzać, ale można podawać na zimno

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

Pieczone piersi gęsie

Składniki:

2 piersi gęsie, mała cebula, łyżka oleju, łyżka masła majeranek, sól.

Wykonanie:

piersi umyć i osuszyć. Natrzeć solą i majerankiem, odstawić w chłodne miejsce na kilka godzin. Cebulę obrać i pokroić na ćwiartki. Nagrzać piekarnik do temperatury 180°C. W brytfannie rozgrzać olej, włożyć mięso, wlać pół szklanki wrzątku, dodać cebulę, na mięsie położyć wiórki masła. Wstawić do piekarnika i piec 70–80 min., polewając sosem z pieczenia, a wyparowaną wodę uzupełniać wrzątkiem. Podawać z pieczonymi ziemniakami, czerwoną kapustą na gorąco i czerwonym wytrawnym winem.

Urszula E. Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR w Radziejowie

 

Półgęsek

Składniki:

1 kg mięsistych piersi z gęsi

1 łyżka majeranku

½ łyżki pieprzu

3-4 ząbki czosnku

2-3 łyżki soli

Wykonanie:

Oddzielić mięso od kości, nie rozcinając skóry po środku. Posolić, natrzeć czosnkiem, majerankiem i pieprzem, włożyć do kamiennego garnka, przykryć talerzem i obciążyć. Pozostawić w chłodnym miejscu przez 5-7 dni. Po wyjęciu opłukać, połączyć dwie połówki skórą na zewnątrz, obwiązać sznurkiem, wysuszyć i wędzić powoli w jałowcowym dymie.

Bożena Błaszczyńska
KPODR Minikowo

 

Smaluszek gęsi 1

Podczas pieczenia gęsi wytapia się sporo tłuszczu. Można nim doprawiać inne dania, typu zupy lub czerwoną kapustę, a ponadto jest odpowiedni do pieczenia ziemniaków. Można również przygotować własny smalec z gęsi.

Składniki:

słodko-winne jabłka, cebula, pieprz, majeranek.

Wykonanie:

stopić tłuszcz sadełkowy. Dodać ćwiartki jabłek i grubo pokrojoną cebulę. Wszystko smażyć przez 15–20 min, następnie przecedzić. Póki smalec gorący, dodać majeranek oraz pieprz. Można też pozostawić cebulę i jabłka w smalcu. Po stężeniu będą doskonałe.

 

Grzegorz Roczek
Urząd Gminy Inowrocław

 

Smaluszek gęsi 2

Składniki:

 tłuszcz sadełkowy wyjęty z części brzusznej gęsi owsianej, sól, 1 jabłko winne średniej wielkości, 1 duża i 1 średnia cebula, 1/3 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczka majeranku.

Wykonanie: sklarować tłuszcz, dodać jabłko pokrojone w ćwiartki oraz cebulę w połówkach i smażyć na wolnym ogniu przez ok. 15 min. Następnie wyjąć „wsad” (jabłko i cebulę), a do tłuszczyku dodać majeranek, pieprz i sól do smaku. Po usunięciu „wsadu” dodajemy pokrojoną cebulę średniej wielkości, chwilę próżymy na wolnym ogniu aż do zeszklenia się cebuli. Potem dodajemy majeranek oraz pieprz. Schładzając smaluszek mieszamy go co chwilę, by cebula, majeranek i pieprz nie opadły na dno.

Grzegorz Roczek
Urząd Gminy Inowrocław

 

Wątróbki gęsie z jabłkiem

Składniki:

wątróbka gęsia, 2 jabłka, 1 cebula, sól, ok. 1,5 szklanki mleka, tłuszcz gęsi.

 

Wykonanie:

jabłko pokroić w plasterki, zasmażyć je na tłuszczu gęsim z dodatkiem cebuli. Włożyć wątróbkę wymoczoną uprzednio w mleku. Posolić i smażyć około 10 minut, aż do zrumienienia z zewnątrz i zaróżowienia wewnątrz

Urszula Nowakowska
KPODR Minikowo
PZDR Radziejów

 

Gęś rypińska

 

Kujawsko pomorskie gęsią sławne, bowiem hodowana i coraz częściej promowana jest nie tylko gęś kołudzka, ale też i rasy rypińskiej. Gęś rypińska pochodzi od gęsi pomorskiej, podobnie jak kujawska, kartuska, poznańska  czy wieluńska. Gęś rypińska jest jej najmniejszą odmianą.

Tradycję chowu tych ptaków  przywróciło Stowarzyszenie „Dobrzyniacy” z Brzuz, m.in. realizując projekt o nazwie  „Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską”.  Na stronie Stowarzyszenia można przeczytać: „gęsi rasy rypińskiej odchowywane są tradycyjnie w gospodarstwach przyzagrodowych, są odporne na niekorzystne warunki środowiska, posiadają dobre cechy mięsne, mają mało tłuszczu. Mięso jest kruche, lekko przerośnięte tłuszczem o bardzo dobrym smaku, zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom cholesterolu”.
Stowarzyszenie zorganizowało festyny z gęsią w roli głównej, w tym „Smaki i tradycja gęsi rypińskiej na ziemi dobrzyńskiej” i „święto gęsi rypińskiej”.

 

Kontakt:

Stowarzyszenie „Dobrzyniacy” ,  87-517 Brzuze,

http://www.ges.dobrzyniacy.pl/