Europeana: Food and Drink jest projektem dofinansowanym ze środków Komisji Europejskiej. Uczestniczy w nim 29 partnerów z 16 krajów, w tym ,londyńskie Muzeum Historii Naturalnej, Uniwersytet Wileński, greckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, Muzeum Królewskie w Belgii, Biblioteka Narodowa w Wiedniu, Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach, Uniwersytet w Glasgow, Królewskie Muzeum Sztuki i Historii oraz Europejska Federacja Wydawców w Brukseli, Andaluzyjski Instytut Historyczny oraz  Departament Kultury Katalonii. Polskę reprezentuje ICIMSS.

 

Realizacja zadania rozpoczęła się 1 stycznia 2014 r. i potrwa 30 miesięcy, do 30 czerwca 2016 r.

 

Projekt Europeana: Food and Drink koncentruje się wokół trzech głównych tematów:

- prywatne, osobiste i rodzinne aspekty jedzenia i picia,

- społeczne i socjalne aspekty kultury kulinarnej takie jak uczty, biesiady, obyczaje i lokalną kulturę jedzenia,

- przemysł związany z produkcją oraz dystrybucją jedzenia i picia, w tym rolnictwo, bary, restauracje, puby.

 

Celem projektu jest dokumentacja i promocja polskiego dziedzictwa kulinarnego oraz zaprezentowanie tradycji regionalnych na forum międzynarodowym za pośrednictwem Europejskiej Biblioteki Cyfrowej, co oznacza dygitalizację dostępnych źródeł materialnej spuścizny, takich jak stare przepisy kulinarne, naczynia  i narzędzia używane przy produkcji żywności itp.

 

Jednym z założeń jest także promowanie możliwości  wykorzystania zarówno w sektorze kultury, jak i w przemyśle kreatywnym. zgromadzonych w Europeanie zasobów cyfrowych związanych z bogactwem sztuki kulinarnej. Działanie to ma stać się podstawą wypracowania partnerstwa międzysektorowego oraz rozwoju innowacyjnych rozwiązań, w których wykorzystane będą technologie informacyjne.

 

W realizacji zadań ICIMSS wspierany będzie przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.