Kulinarne wioski tematyczne

 

Wioski tematyczne „przywędrowały” do Polski z Austrii, Francji, Niemiec. To udany mariaż agrogospodarstw z wiejskimi twórcami czy lokalną wytwórczością, próba zainteresowania mieszkańców miast odmiennymi formami aktywnego spędzenia czasu na łonie natury.  No i możliwością popróbowania miejscowej kuchni, czasem w dużych aglomeracjach  już zapomnianej, a przecież opartej na zdrowych, naturalnych składnikach, dostępnych jeszcze tylko na wsi.  Dla mieszkańców wsi to okazja do wspólnych działań i oczywiście promocja. W naszym regionie jest już kilka takich wsi:. Wioska Grzybowa, Wioska Miodowa, Wioska Górnicza, Ptasia Wioska, Wioska Kwiatowa czy Wioska Chlebowa. Nas interesują te „kulinarne”.



WIOSKA GRZYBOWA

Krzywogoniec, powiat tucholski, gmina Cekcyn

Wioska Grzybowa powstała w 2005 r. z inicjatywy Tadeusza Syczyło z Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej. Sam pomysł zrealizowała p. Dorota Gromowska. W Wiosce Grzybowej rozmaite przedmioty mają kształt grzyba, co roku można skosztować specjałów grzybowych podczas „Święta Grzyba”.

Kontakt:

Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec
Dorota Gronowska, tel. 698 629 990
Fryderyk Sikorski, tel. (52) 33 610 96

e-mail: info_jablonka@wp.pl

 

 

WIOSKA CHLEBOWA

Jania Góra, powiat świecki, gmina Świekatowo

http://wioskachlebowa.pl/

Wioska Chlebowa, której pomysłodawczynią jest Danuta Megger, powstała w 2008 r. W 2009 roku po raz pierwszy uroczyście rozpalony został piec chlebowy. Żeby zdobyć materiał do pokazu młocki za pomocą starej młockarni, trzeba było skosić zboże przy pomocy snopowiązałki. Były to „żniwa po staremu” Obecnie na domach w wiosce chlebowej wiszą drewniane tabliczki ze słowem „chleb” w różnych językach świata.

Kontakt:
Danuta Megger – koordynator Wioski Chlebowej
Jania Góra 35; 86-182 Świekatowo
tel. 501 344 393

e-mail:danuta_megger@wp.pl

 

 

WIOSKA JABŁKOWA „Jabłkowa Kraina”

Jabłonka, powiat tucholski, gmina Śliwice 

http://www.aktywnawies.pl/wioska-jabloni,wt21,l1.html

Jabłonka to borowiacka osada położona w samym sercu Borów Tucholskich. Zachowało się tu wiele starych gatunków jabłoni i grusz. W oparciu o to lokalne dziedzictwo działające we wsi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Jabłonka stworzyło wioskę tematyczną „Jabłkowa Kraina”. Przyjezdnych czeka przejażdżka bryczką do unikatowego, pięknie położonego wąwozu Goły Jon oraz oferta kulinarna Borowiaków. Co roku we wsi odbywa się też Święto Jabłoni.

Kontakt:

Jabłonka 10

89-530 Jabłonka

Dorota Patyna, tel. (52) 33 69 251, 667 085 587

e-mail: info_jablonka@wp.pl

 

 

WIOSKA MIODOWA

Wielki Mędromierz, powiat tucholski, gmina Gostycyn

http://wioska-miodowa.pl/

Powstała w Wielkim Mędromierzu w 2008 r. Właściciele 10 pasiek pszczelich postanowili w ten sposób zachęcić młode pokolenie do kultywowania praktyki pszczelarskiej. W ramach projektu opracowano logo wioski oraz wykonano tablicę informacyjną określającą lokalizację pasiek we wsi i wydano folder promocyjny z opisami wszystkich pasiek i miodowym kącikiem kulinarno-zdrowotnym. Pszczelarze otrzymali tabliczki do oznaczenia swoich pasiek, wykonane zostały naklejki na słoiki oraz okolicznościowe woreczki z logiem.

Kontakt:

Urząd Gminy w Gostycynie: Iwona Śpica, tel. (52) 33 67 318

 

 

WIOSKA ORZECHOWA

Podzamek Golubski, Golub-Dobrzyń

Wieś usytuowana jest u podnóża zamku golubskiego. Kiedyś pełniła funkcję tzw. wsi służebnej zaopatrując zamek w płody rolne i zwierzynę, utrzymywała również konie. W ramach projektu „Orzechowy zagajnik” prezentowane jest zastosowanie orzecha w życiu codziennym, np. do pozyskiwania oleju, barwnika czy produkcji leczniczych nalewek na problemy żołądkowe. Wioska Orzechowa oferuje przyjezdnym szereg atrakcji z orzechem w roli głównej.

Kontakt:

Joanna Frączek, tel. 509 329 544

e-mail: info@gmail.com

 

 

WIOSKA OWOCOWA

Węgiersk, powiat golubsko-dobrzyński, gmina Golub-Dobrzyń

Legenda głosi, że wioska zawdzięcza nazwę węgierskiemu magnatowi, któremu zasmakowały śliwki z jedynego drzewa, które napotkał przejeżdżając przez pustą okolicę. Polecił też zasadzić drzewa śliwy, a osadę nazwał Węgiersk. Wieś ma w ofercie wiele atrakcji i śliwkowych smakołyków.

Kontakt:

Małgorzata Kamińska, tel. 725 168 306

e-mail: golakamionka@wp.pl