Niedziela, 28 Kwiecień 2024

Historia Bydgoskiego Przedmieścia

Bydgoska 74

W 1903 roku mistrz murarski i przedsiębiorca budowlany Michael Bartel zaprojektował obecnie istniejący dom dla Hermana Pohl'a. Zatwierdzenie tego projektu uzyskano 3 kwietnia 1903 roku ale prace nad wzniesieniem kamienicy musiały trwać jeszcze długo, gdyż 4 października 1905 roku wydano jeszcze pozwolenie na wprowadzenie zmian budawlanych. Poprzednio na środku tej parceli w roku 1865 kupiec C. Henius wybudował sobie piętrową, pięcioosiową willę o konstrukcji ryglowej z dekoracyjną werandą na osi. Obecnie nosi ona numer Bydgoska 76. W roku 1897 po lewej stronie działki stnął pierwszy dom Hermana Pohl'a projektowany przez A. Tenfel'a o numerze Bydgoska 78. Właściciele: 1864 - C. Henius, 1881 - Schultz, 1885 - Lubieński, 1890 - mistrz malarski A. Baerman, 1903 - Herman Pohl.

Budowla wzniesiona jest na rzucie kwadratu z dodanym z prawej strony wąskim skrzydłem biegnącym w głąb działki (fot.1). Jest ona niesymetryczna, piecioosiowa, trzypiętrowa i trzytraktowa. Dwie lewe osie w tylnej elewacji występują małym ryzalitem. Skrzydło boczne wcięte jest dwoma bokami trojkąta. W jednym z nich umieszczone jest okno doświetlające tylny pokój w zasadniczej bryle budynku. W fasadzie druga i trzecia oś wysunięta jest nieznacznym ryzalitem. Sień wejsciowa w przyziemniu i klatka schodowa w tylnym trakcie przebiegają w skarajnie lewej osi (fot.2).

Fasada artykułowana jest w przysiemniu boniowaniem, wyżej poziomymi gzymsami (fot.3). Ryzalit podkteślają ozdobne balkony na każdej kondygnacji (fot.4) i potężny szczyt, rozpoczynający się już na trzecim piętrze (fot.5). Tu umieszczone są splywy wolutowe, a powyżej półkolisty naczólek i obelisk tworzą grzebień attyki. Okna pierwszego i drugiego piętra mają secesyjne obramienia o wykroju kotarowym i kotarowym trzydzielnym (fot.6), a w ryzalicie listwy z uszkami. Elementy dekoracyjne fasady nawiazują swym charakterem do epoki późnego gotyku i wczesnego renesansu (fot. 7).

Na podstawie: Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979, t.II.

                    

Data ostatniej modyfikacji: 03-07-2007    Copyright © 2006 ICIMSS     Kontakt     Strona główna serwisu