Niedziela, 28 Kwiecień 2024

Historia Bydgoskiego Przedmieścia

Bydgoska 40

Budynek zbudowany w 1895 r. przez firmę budowlaną Hautermans i Walter na zlecenie panów Tomkiewicza i Cieszyńskiego. Byli oni też pierwszymi właścicielami domu do 1925 r. Kolejnym posiadaczem nieruchomości był kupiec Stanisław Jangsch. Od 1939 r. dom należał do Aleksandra Wrońskiego.

Budynek składa się z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem 90 st. względem siebie, wzdłuż ulic Konopnickiej i Bydgoskiej (fot.1). W miejscu łączenia skrzydeł ma postać wysuniętej przed lico wieży ustawionej przekątniowo (fot.2). Budynek jest piętrowy z częściowo mieszkalnym poddaszem oraz posiada trzy trakty. W skrzydle południowym widoczna jest przeszklona weranda wysunięta przed lico ściany w postaci ryzalitu (fot.3). Druga podobna weranda jest wysunięta ze wschodniej ściany budynku. We wnętrzu znajdują się dwa mieszkania z prostokątnym mieszkaniem w każdym ze skrzydeł.

Elewacje budynku wyróżniają się ozdobnymi elementami konstrukcji ryglowej. Nad każdym ze skrzydeł wznoszą się ozdobne szczyty - dwa od strony ulicy Konopnickiej i jeden od Bydgoskiej (fot.4). Ściany szachulcowe są zdobione listwowymi płycinami, łukami o profilowanych przekrojach w obramowaniu okien i drzwi (fot.5). Drzwi i werandy są dekorowane rzeźbionymi kolumienkami. W oknach werandy frontowej zachowały się kolorowe szybki (fot.6). Drewniane drzwi są bogato zdobione różnymi motywami - geometrycznymi, zwierzęcymi i roślinnymi (fot.7). Uwagę zwracają kołatki w kształcie lwich głów.

Na podstawie: Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979, t. II;                     

Data ostatniej modyfikacji: 30-05-2007    Copyright © 2006 ICIMSS     Kontakt     Strona główna serwisu