Środa, 24 Kwiecień 2024

Historia Bydgoskiego Przedmieścia

Kochanowskiego 1

Dom zbudowany w 1908 r. dla księgarza Rudolpa Kirste, według projektu mistrza murarskiego Michaela Bartela. Od 1924 r. właścicielem nieruchomości był kupiec Edmund Szretter z Łowicza. Dwa lata później dom miał troje właścicieli: Ignacego i Olgę Koct oraz Józefa Kwiecia. W 1934 r. budynek należał do Eduara Stegmanna oraz Olga Jankowska z domu Piotrowska.

Dom został wzniesiony na planie prostokąta (fot. 1). Posiada trzy trakty oraz dwa piętra z mieszkalnym poddaszem. Fasada jest czteroosiowa. W skrajnej, prawej osi znajduje się sień i klatka schodowa. Do wnętrza prowadzą drzwi płycinowe dekorowane rzeźbionymi różami (fot. 2). Otwór jest obramowany ornamentem w formie plecionki (fot. 3).

Z prawej strony do budynku przylega jednopiętrowe, jednotraktowe i trzyosiowe skrzydło, ustawione wzdłuż ulicy. Z lewej strony prowadzi przez nie sień przejazdowa. Brama sieni przejazdowej ozdobiona jest płaskorzeźbami roślinnymi - kwiatami lilii, kaczeńców i słoneczników. Obramowanie ozdabia ornament plecionkowy.

W skrajnych osiach głównej części budynku, są balkony po jednym na każdym piętrze (fot. 4). Nad osią trzecią od lewej wznosi się ozdobny trójkątny szczyt o konstrukcji ryglowej (fot. 5). Szczyt obiegają płaskorzeźby motywem roślinnym. Na belce szczytu widnieje data 1908.

Na klatce schodowej znajdują się schody, oparte na słupie zdobionym motywami egipskimi - rzeźbionymi figurami drzew, ornamentem roślinnym oraz figurą kota na szczycie. Do mieszkań prowadzą drzwi płycinowe, z nadświetlem i podziałami szczelinowymi, dekorowane kolumnami o głowicach z motywem kwiatu lotosu i secesyjnymi szyldzikami klamek.

Nad otworami osi wejściowych fasady obu skrzydeł są ozdobione płaskorzeźbami kwadratowych pakiecików (fot. 6, fot. 7, fot. 8), przypominających elementy z lapidarium oraz fryzem szachownicami wzdłuż pierwszego piętra i nad drugim. Okna pierwszego i drugiego piętra są ujęte fryzami kostkowymi (fot. 9). Pod dachem biegnie fryz złożony z wieńców i fartuszków ze zwisającymi wstążkami (fot. 10). W osi wejściowej budynku widoczna jest plakieta z inicjałami R. K., zapewne od imienia i nazwiska pierwszego właściciela. Zdobienia dopełniają dwa pasy czerwonych i zielonych kafelków ułożonych nad pierwszym piętrem (fot. 11).

Na podstawie: Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979, t.II.

                    

Data ostatniej modyfikacji: 01-07-2007    Copyright © 2006 ICIMSS     Kontakt     Strona główna serwisu