Zespół Kameralny "Multicamerata"


Zespół Kameralny "Multicamerata" powstał z inicjatywy Henryka Gizy w 1991 roku, inaugurując cykl Niedzielne Koncerty Pałacowe w nowo odrestaurowanym Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Tym samym zespół rozpoczął regularną działalność koncertową w kraju i zagranicą.  W Polsce koncertował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Galerii im. Jana Pawła, Pałacu w Wilanowie, w Auli Adama Mickiewicza i Teatrze Wielkim w Poznaniu, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie etc. Koncerty zespołu objęły również szereg miast w Niemczech,  Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Finlandii oraz Watykanie.
Dla uczczenia pamięci najznakomitszego toruńczyka Mikołaja Kopernika w związku z przypadającą w 1993 r. 520 rocznicą urodzin i 450 rocznicą pierwszego wydania "De Revolutionibus" oraz 450 rocznicy śmierci, MULTICAMERATA zorganizowała wielkie tournee koncertowe w miejscach jego pobytu w Polsce i we Włoszech p.t. ,,Hommage a Kopernik".
Kolejnym przedsięwzięciem MULTICAMERATY  była prezentacja cyklu tańców, które zrobiły międzynarodową karierę. W ramach cyklu odbyły się m.in. polsko-francuskie tournee "Soiree Tango", z udziałem argentyńskiego pianisty Alberto Neumana i akordeonisty Jacques Pesi oraz Walc.
MULTICAMERATA współpracuje z zespołem francuskim OPUS 16 oraz Gotlands Blasarkvinett ze Szwecji. MULTICAMERATA nagrała pięć płyt CD, jak również dokonała licznych nagrań telewizyjnych i radiowych. Koncertowała ze znanymi solistami m.in. flecistką Jadwigą Kotnowską, waltornistą Zbigniewem Żukiem, pianistami Markiem Drewnowskim, Piotrem Folkertem, Waldemarem Malickim, Piotrem Palecznym...
W 1999 roku dla uczczenia obchodów 150 rocznicy Fryderyka Chopina MultiCamerata zorganizowała europejskie tournee koncertowe z koncertami we Francji, Hiszpanii, Szwecji, Litwie i Łotwie. Ideą koncertów było wykonywanie muzyki wielkiego kompozytora wraz z pianistami mieszkającymi w krajach, których odbywały się koncerty.
Warto wspomnieć również o specjalnych koncertach promujących muzykę polską, a organizowanych przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP z okazji obchodów świąt narodowych m.in. 11 listopada 1999 w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Rydze, w Teatrze Muzycznym w Kłajpedzie, czy ubiegłoroczny uroczysty koncert z okazji obchodów święta 11 listopada w Barcelonie.
MULTICAMERATA jest również organizatorem Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA.


Zobacz także:

do góry