Powrót.

Tajchman Jan Juliusz

Recenzja:


21 maja 2009 roku prof. dr hab. inż. arch. Jan Juliusz Tajchman obchodzi osiemdziesięciolecie swoich urodzin oraz jubileusz pięćdziesięciu czterech lat pracy naukowej. (...) W ciągu kariery naukowo-dydaktycznej przyczynił się do wykształcenia kilkudziesięciu pokoleń konserwatorów, dla których pozostaje autorytetem, ale jednocześnie osobą, na którą mogą zawsze liczyć.
Profesor Tajchman od początku swojej kariery zawodowej
(...) pracę dydaktyczną i badawczą łączy z działalnością twórczą. Jego projekty to zarówno współczesne rozwiązania architektoniczne, jak i realizacje związane z rewaloryzacją i rozbudową zabytków architektury. Znamienny dla jego twórczości jest niezwykły szacunek dla autentycznej substancji zabytkowej i formy, niejako zmuszającej architekta-konserwatora do poszukiwań nowych rozwiązań, pozostających w harmonii ze starymi. Wymaga to od Profesora nie tylko ogromnej wiedzy historycznej, konserwatorskiej i technicznej, ale również pokory i wrażliwości artystycznej oraz wyczulenia na kontekst kulturowy i przestrzenny, w którym osadza swoje dzieła. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę badawczą oraz projekty i realizacje, Jan Tajchman nie zaprzestaje swojej działalności i z pełnym poświęceniem co roku wzbogaca już i tak obszerną listę swoich dokonań naukowych i realizacyjnych.
W swej pracy naukowej architekta-konserwatora szczególną uwagę poświęcił historii technik budowlanych, przede wszystkim zabytkowej stolarce architektonicznej, konstrukcjom drewnianym, w tym historycznym więźbom dachowym, a także problematyce historycznej i konserwatorskiej architektury zabytkowej, zagadnieniom teoretycznym i praktycznym ochrony i konserwacji zabytków architektury.
(...)
Tajemnicą sukcesu Profesora jest jego niezwykła pasja i umiłowanie zawodu, który wykonuje w trosce o zabytki.
(...)
/Jan Tajchman. Wystawa jubileuszowa 22.05-04.06.2009, Galeria Fundacji Tumult. Folder wystawy/






do góry