OFERTA

 

AKTUALNOŚCI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

IX Wieczór Europejski

Polska w Unii Europejskiej: pierwsze sto dni.

czas i miejsce:

  7 września 2004, godz. 17.00 - 19.00
  Sala Kolumnowa, Towarzystwo Naukowe w Toruniu

uczestnicy:

  Andrzej Jonas, red. naczelny The Warsaw Voice

prowadzący:

  prof. Roman Bäcker (Katedra Politologii UMK w Toruniu)

temat:

  Polska w Unii Europejskiej: pierwsze sto dni

organizator:

  Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją (ICIMSS)

Spotkanie rozpoczęło się od akcentu artystycznego - występu młodej, uzdolnionej skrzypaczki Natalii Maciejewskiej. Później głos zabrał red. Andrzej Jonas, gość specjalny Wieczoru, przedstawiając zapis swojej rozmowy z Jarosławem Pietrasem, szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, nt. doświadczeń Polski i UE po 130 dniach od wejścia do struktur unijnych. Polska miała możliwość wyboru drogi, ale - jak przekonywał - droga modernizacji i reform (wolny rynek, prawa człowieka, demokratyzacja), którą podążyło 15 krajów, była koniecznością. W obrazowym podsumowaniu stwierdził, że Polska wciąż uczy się: jest już po przedszkolu unijnym, w trakcie podstawówki, ale ciągle czeka na nią jeszcze uniwersytet.
Właściwa dyskusja rozpoczęła się od wątpliwości, czy słusznie Polska była prymusem w okresie przygotowań do członkostwa. Pojawiły się też obawy, co do Traktatu Konstytucyjnego i sukcesu przyszłego referendum, obawy, czy Polska będzie godnie przedstawiać się Europie, czy nie straciła już swej szansy jako ambasador Europy dla Wschodu. Red. Jonas, odpowiadając na pytania publiczności, przekonywał, że idea Traktatu pojawiła się z lęku starych krajów członkowskich przed rozszerzeniem - ten akt prawny miał ułatwić i opisać najistotniejsze sprawy w sposób kompletny. Zaś Polska poprzez swoje położenie, historię, tożsamość może i powinna stać się przedstawicielem Europy dla Wschodu, ułatwiać i nawiązywać współpracę. W ostatnim słowie gość Wieczoru przekonywał, że jesteśmy świadkami wielkiej historycznej przemiany.
Na zakończenie spotkania Grażyna Zielińska odczytała wiersz Wisławy Szymborskiej "Koniec i początek", który stał się inspiracją do stworzenia cyklu "Niebo...?", który można było podziwiać podczas Wieczoru. Idee wystawy malarka przedstawiła za pomocą pytania-prowokacji: "czy Niebo jest na ziemi?".

 

 

Początek strony