OFERTA

 

AKTUALNOŚCI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

XIV Wieczór Europejski

czas
28 października 2005, godz. 16.00

miejsce:
Towarzystwo Naukowe w Toruniu

prelegenci:
Gerhard Eisl, I Sekretarz Ambasady Austrii
Christian Schuhbock, Sekretarz Generalny "Alliance for Nature"

współorganizator:
Towarzystwo Polsko-Austriackie Oddział w Toruniu

XIV Wieczór Europejski był połączony z V Dniami Austrii w Toruniu, organizowanymi przez toruński oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Patronat honorowy objął Ambasador Austrii w Polsce dr Alfred Längle. Spotkanie poprowadziła Danuta Samsel, prezes Towarzystwa.

Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Miasta Michał Zaleski, przedstawiając obecną sytuację współpracy Torunia z miastami bliźniaczymi z innych krajów. Wyraził również gotowość do nawiązania kontaktów z partnerami z Austrii.

Następnie swoją prelekcję wygłosił Gerhard Eisl, I Sekretarz Ambasady Austrii. Omówił najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii swojego kraju, skupiając się na rocznicach, które związane są z jubileuszowym 2005 rokiem: 60 lat 2. Republiki, 50 lat Traktatu Państwowego i neutralności, 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej.

Trochę inne spojrzenie na najnowsze dzieje swojego kraju zaprezentował Christian Schuhbock, Sekretarz Generalny austriackiej organizacji pozarządowej ,,Alliance for Nature". Jego bilans dotyczący dziedzictwa naturalnego i kulturowego Austrii nie był tak optymistyczny jak wcześniejsze wystąpienie. Gość z Wiednia wskazał na zagrożenia, jakie wynikają z gwałtownego rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego na środowisko kulturowe, zwłaszcza na terenach wiejskich. Mówił również o minusach związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej, standardy ochrony środowiska się pogorszyły. Wystąpienie było wygłoszone w języku niemieckim i tłumaczone na język polski.

Kolejnym punktem programu był finał konkursu wiedzy o Austrii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 3 młodych ludzi zaprezentowało po niemiecku krótkie prezentacje na wybrane przez siebie tematy. W czasie obrad komisji konkursowej zgromadzona publiczność mogła wysłuchać koncertu kwartetu "Alter Ego" Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Na koniec spotkania organizatorzy przygotowali drobne upominki, które rozdali słuchaczom biorącym udział w krótkim quizie wiedzy o Austrii.

W czasie Wieczoru zaprezentowana została również wystawa "Światowe dziedzictwo Austrii", przygotowana przez Christiana Schuhbocka.

Finałowym akcentem Dni Austrii w Toruniu był Koncert Symfoniczny Toruńskiej Orkiestry Kameralnej ,,Muzyka klasyków wiedeńskich" w Sali Wielkiej Dworu Artusa.

prezydent Torunia Michał Zaleski i Gerhard Eisl I Sekretarz Ambasady Austrii uczestnik konkursu wiedzy o Austrii
publiczność wieczoru Sekretarz Generalny "Alliance for Nature" Christian Schuhbock udziela wywiadu dla telewizji regionalnej
Goście z Austrii: Gerhard Eisl, Christian Schuhbock i Danuta Samsel prezes Toruńskiego Odzaiału Towarzystwa Polsko-Austriackiego Christian Schuhbock wręcza upominki
Maria Śliwińska Dyrektor ICIMSS, Gerhard Eisl, Danuta Samsel, Christian Schuhbock, Bogdan Major publiczność wieczoru
Michał Zaleski, Maria Śliwińska, Gerhard Eisl, Christian Schuhbock

 

 

Początek strony