OFERTA

 

AKTUALNO¦CI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

XXI Wieczór Europejski

"W poszukiwaniu lepszego losu"

czas:
2 grudnia 2007 roku, godz. 17-19

miejsce:
Hotel Heban w Toruniu

uczestnicy:

  • Tadeusz Zwiefka (poseł Parlamentu Europejskiego);
  • dr Michał Cichoracki (UKW w Bydgoszczy);
  • Bogdan Hołownia.


Wieczór poprowadziła pani Dagny Całbecka.

temat:
W poszukiwaniu lepszego losu

organizator:
Międzynarodowe Centrum Zarz±dzania Informacj± (ICIMSS)

Temat XXI Wieczoru Europejskiego obejmował wiele zagadnień związanych z procesami, jakie zachodzą we współczesnej jednoczącej się Europie. Referenci mówili więc o obecnie bardzo powszechnej migracji zarobkowej, trudnej kwestii budowania się tożsamości europejskiej, a także o ważnym problemie społecznym, a mianowicie o osobach zaginionych. Wszystkie tematy spajał wspólny cel - akcja charytatywna zainicjowana przez Fundację "ITAKA".

Wieczór Europejski połączony był z niecodzienną ogólnopolską akcją charytatywną "Podwieczorek dla ITAKI". Pomysłodawcami akcji była Fundacja ITAKA, która jako jedyna w Polsce organizacja poszukuje osób zaginionych i pomaga ich rodzinom na każdym etapie poszukiwań. Fundacja oferuje bezpłatne wsparcie merytoryczne i psychologiczne każdemu, kto zgłosi zaginięcie osoby ze swojego otoczenia. Szerzej o działalności Fundacji i celach akcji "Podwieczorek dla ITAKI" opowiedziała gościom prowadząca spotkanie pani Dagny Całbecka.

Jako następny głos zabrał poseł Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka, który na co dzień spotyka się z ludźmi żyjącymi na obczyźnie. Wybrali oni życie z dala od kraju z wielu względów, jednak głównym z nich są powody ekonomiczne. Poseł Zwiefka ciekawie i w bardzo obrazowy sposób przedstawił najważniejsze problemy i trudności, z jakimi borykają się Polacy na emigracji, tj. sprawy urzędowe, podatkowe czy mieszkaniowe.

Dr Michał Cichoracki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy natomiast próbował nakreślić historyczne ramy naszej wspólnej europejskiej tożsamości oraz jej korzeni. Ciekawie mówił o procesach kształtujących obecny stan Unii, odwołując się do różnych teorii wielu dziedzin humanistycznych. Dzięki temu powstał spójny, choć niekiedy kontrowersyjny, model Unii Europejskiej.

Na koniec, po żywej dyskusji z prelegentami, publiczność z radością i zachwytem wysłuchała koncertu Bogdana Hołowni, który zagrał najbardziej znane utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Ostatnią przyjemnością i niespodzianką Wieczoru był słodki podwieczorek, z którego datki zostaną przeznaczone na pomoc Fundacji "ITAKA".

Pani Dagny Całbecka (fundacja "ITAKA") i dyrektor ICIMSS Maria Śliwińska Poseł Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka

 

 

Publiczność Wieczoru Wykład dra Michała Cichorackiego z UKW w Bydgoszczy

 

 

Komentarz na temat wykładu - głos zabiera poseł Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka Koncert Bogdana Hołowni

 

 

Poczęstunek na zakończenie Wieczoru Wnętrze Hotelu Heban, będące tłem Wieczoru

 

 

 

 

Pocz±tek strony