OFERTA

 

AKTUALNOŚCI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

XXIV Wieczór Europejski

"Wielojęzyczność - most czy bariera w dialogu międzykulturowym?"

czas:
3 listopada 2008 roku, godz. 18

miejsce:
Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Sala Kolumnowa

  • Krzysztof Czyżewski, Ambasador Roku Dialogu Międzykulturowego, twórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur i narodów" w Sejnach
  • Teresa Nemere, Polski Związek Esperantystów
  • Maria Pokrzywnicka, Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Etnograficzne w Toruniu

temat:
Wielojęzyczność - most czy bariera w dialogu międzykulturowym?

organizator:
Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją (ICIMSS)

W Wieczorze poświęconemu zagadnieniu wielojęzyczności wzięło udział około 30 osób. Temat debaty wybrany został w duchu Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Tematyka odnosi się bezpośrednio do zorganizowanego 10 września 2008 w Brukseli spotkania na temat: "Multilingualism - a bridge or barrier for intercultural dialogue?" Na wstępie przedstawiony został punkt widzenia eurodeputowanych oraz Komisarza ds. Wielojęzyczności w Komisji Europejskiej, Leonarda Orbana, którzy uczestniczyli w dyspucie na szczeblu europejskim. Pytania i problemy, na które odpowiadali, stały się punktem odniesienia w dyskusji dla naszych prelegentów. Jednogłośnie stwierdzili oni, iż rozszerzenie Unii Europejskiej i wzrost migracji zwiększyły różnorodność językową mieszkańców Wspólnoty, co należy postrzegać jako niezwykłe wzbogacenie dziedzictwa i tożsamości kulturowej UE. Wielokrotnie podkreślano, że drogą umożliwiającą dialog międzykulturowy jest nauka języków.

Jako pierwszy głos zabrał "Ojciec chrzestny" Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, Pan Krzysztof Czyżewski, animator kultury, od lat kontynuujący rzemiosło "budowania mostów", jak sam siebie określa "Człowiek Pogranicza". Osoba, żyjąca na styku, pograniczu wielu kultur, narodów starał się odpowiedzieć nam na pytania czym jest dialog?, po co nam dialog?, za pomocą jakich instrumentów budować dialog? Przekonywał, że budowanie mostów trzeba zacząć w konkretnej przestrzeni - tam, gdzie żyjemy.

Kolejni Prelegenci, Pani Maria Pokrzywnicka oraz Pani Teresa Nemere, esperantystki, starały się odpowiedzieć, czy takim mostem, instrumentem łączącym narody, kultury nie mógłby być język esperanto. Wypowiedzi naszych prelegentów wzbudziły bardzo ożywioną dyskusję. Wspólnie starliśmy odpowiedzieć sobie na patynie, jak żyć w ponadnarodowym świecie, w dobie globalizacji, jak zachować własną tożsamość? Odpowiedzią na wiele nurtujących nas pytań był DIALOG. Rozmowa, solidarność, tolerancja, to słowa-klucze dla ludzi gotowych do "budowania mostów". Poprzez rozmowę, organizowanie takich debat jak ta - poświęcona wielojęzyczności, pragniemy włączyć społeczeństwo do aktywnej pracy nad promocja tolerancji oraz poszanowania drugiego człowieka.

XXIV Wieczór Europejski uświetniła wystawa fotografii zatytułowana "Spotkania ludzi, spotkania kultur", przygotowana przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Marta Tybura wita publiczność Wieczoru Przedstawienie tematyki poruszanej podczas Wieczoru

 

 

Marta Tybura przedstawia prelegentów Od lewej: Maria Pokrzywnicka, Krzysztof Czyżewski, Teresa Nemere

 

 

Pani Teresa Nemere, Polski Związek Esperantystów Dyrektor ICIMSS, Maria śliwińska, dziękuje prelegentom

 

 

Jeden z uczestników dyskusji, Daniel Boquet Jedna z uczestniczek dyskusji, prof. Swietłana Czerwonnaja

 

 

 

 

Początek strony