OFERTA

 

AKTUALNO¦CI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

XL Wieczór Europejski

"Z wolontariatem za pan brat"

Czas:
30 maja 2011 roku, godz. 18:00

Miejsce:
Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Uczestnicy:

  • Agnieszka Prinz – Fundacja "Wiatrak"
  • Monika Kwilińska - Hospicjum "Światło"
Wieczór prowadziła Marta Tybura.

Temat:
Z wolontariatem za pan brat

organizatorzy:

  • Międzynarodowe Centrum Zarz±dzania Informacj± (ICIMSS)
  • Punkty Informacyjne KE Europe Direct - Inowrocław i Bydgoszcz przy WSG
  • Lokalne Punkty Eurodesk Inowrocław i Bydgoszcz

XL Wieczór Europejski odbył się 30 maja 2011 w toruńskim Muzeum Etnograficznym. W debacie uczestniczyło ok. 100 osób, w tym wielu studentów. W związku z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy przedstawicielki organizacji zaangażowanych w popularyzację idei wolontariatu.

Jednym z gości Wieczoru była p. Agnieszka Prinz z Fundacji "Wiatrak", jej wystąpienie było poświęcone przede wszystkim wolontariatowi europejskiemu. Podczas prezentacji p. Agnieszka zachęcała młodych ludzi do zaangażowania się w tego typu działalność. Wolontariat europejski jest bowiem okazją nie tylko do nawiązania nowych kontaktów i nauki języka, ale przede wszystkim do zdobycia doświadczenia, poszerzenia horyzontów i rozwoju osobistego.

Jako druga wystąpiła p. Monika Kwilińska z Hospicjum "Światło". W tej części zostały omówione rodzaje wolontariatu hospicyjnego, zadania i specyfika pracy wolontariusza, a także korzyści jakie ta praca przynosi, zarówno chorym jak i wolontariuszom.

Podjęcie pracy wolontariackiej powinno być dobrowolną i odpowiedzialną decyzją, wypływającą z chęci niesienia bezinteresownej pomocy i otwartości na potrzeby innych. Niestety, wolontariat w Polsce nie jest tak popularny jak w krajach Europy Zachodniej, co wskazuje na niską świadomość społeczną Polaków, a także na niewystarczającą promocję wolontariatu.

W przerwie między częścią merytoryczną a dyskusją z udziałem publiczności odbył się krótki koncert zespołu "Na teraz" (w składzie: Michał Prątnicki, Kacper Nadolski), który uatrakcyjnił jubileuszowy XL Wieczór Europejski.

W ostatniej części spotkania zebrana publiczność miała okazję zadać prelegentom pytania, uzyskać praktyczne porady związane z podjęciem pracy w charakterze wolontariusza w kraju bądź za granicą, a także wymienić poglądy i doświadczenia związane z tematem Wieczoru.Publiczność zgromadzona na Wieczorze Dr Maria Śliwińska wita zgromadzoną publiczność

 

 

Prowadząca Wieczór Marta Tybura Agnieszka Prinz w trakcie swojej prezentacji
Monika Kwilińska opowiada o wolontariacie w hospicjum Występ artystyczny w przerwie
Pytanie z sali Pytanie z sali

 

 

 

 

Pocz±tek strony