Start arrow Inwentarz zabytków arrow Toruń - kamienice przy ul. Klonowica 26 i 28

Toruń - kamienice przy ul. Klonowica 26 i 28

Lokalizacja: Toruń, Bydgoskie Przedmieście, ul. Klonowica 26 i 28.
Toruń, Klonowica 26 i 28





Datowanie: 1910 r.

W lutym 1896 roku Józef Biały otrzymał zezwolenie na budowę domu mieszkalnego. Budynek ten spalił się. Na jego miejscu w roku 1910 wybudował on dom mieszkalny złożony z dwóch bliźniaczych kamienic, nie mających ze sobą połączonych wnętrz.
W 1927 roku domy przy ul. Klonowica otrzymały numery 26 i 28. W 1976 roku został przeprowadzony remont kapitalny budynku. Podczas niego zostały rozebrane dekorowane piece, wymieniono również niektóre drzwi i okna na nowe.
Kolejnymi właścicielami domu nr 26 byli: od 1910 Jozef Biały; od 1926 Jan Wunder; od 1948 Zarząd miejski; później MZBM. Dom nr 28 należał kolejno do: Josefa Białego do 1927 roku; Stanisława Szyndlera od 1927 roku; Prywatnego Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości od 1951 roku.
Budynek założony jest na planie wydłużonego prostokąta. Elewacja frontowa od strony zachodniej jest dziesięcioosiowa, trzykondygnacyjne. Na osi głównej budynku znajdują się 2 wejścia, drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe z nadświetlem. Posiadają ozdobną listwę, a nadświetla dekorowane są ornamentem wstążkowym. Część parterowa jest boniowana. Okna na parterze posiadają profilowane gzymsy podokienne. Okna na pierwszym piętrze zwieńczone są ozdobnymi półokrągłymi szczytami i flankowane są pilastrami. Na drugim piętrze okna są prostokątne obramowane profilowanymi opaskami. Na I i II piętrze znajdują się po dwa balkony z żelaznymi, ażurowymi balustradami o roślinnym ornamencie. Na poddaszu znajdują się małe okienka otoczone prostymi, tynkowymi opaskami. Elewacja południowa jest pięcioosiowa. Część parterowa jest boniowana. Bliżej części zachodniej na I piętrze znajdują się dwie blendy flankowane pilastrami i zwieńczone półokrągłymi, profilowanymi szczytami. Okna są prostokątne, analogicznie rozwiązane jak w elewacji zachodniej. Klatka schodowa jest drewniana, prosta z balustradą o toczonych tralkach.

Bibliografia:

  • Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979. [mpis dostępny w biurze Mieskiego Konserwatora Zabytków].

Fotografie: M. Wieczorek
© ICIMSS



Dodaj jako preferowany (271) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 1057

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 13.01.2012. )