Pokaż Chełmno - dawne seminarium ks. Misjonarzy (ob. sąd) na większej mapie
Po opuszczeniu około połowy XVI w. Chełmna przez Zgromadzenie Braci Wspólnego Życia, którym powierzono pieczę nad Akademią Chełmińską, i którzy również prowadzili parafię, przez dłuższy czas w mieście nie było zgromadzenia mogącego podjąć się tych zadań. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1676 r., wraz z osadzeniem tutaj przez biskupa Jana Małachowskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Od początku zaczęli oni prowadzić seminarium duchowne i objęli zarząd nad kościołem parafialnym Wniebowzięcia NMP, a pod koniec XVII w. powierzono im prowadzenie Akademii Chełmińskiej. Uruchomili oni również działającą przez krótki czas drukarnię, z której korzystali profesorowie Akademii.
Lokalizacja: Chełmno, Stare Miasto, ul. Toruńska 3, u zbiegu z ul. 22 Stycznia. Gm. Chełmno Miasto, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. | | Datowanie: 4. ćw. XVII w., 3. ćw. XIX w. | Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, tynkowany. |
Po opuszczeniu około połowy XVI w. Chełmna przez Zgromadzenie Braci Wspólnego Życia, którym powierzono pieczę nad Akademią Chełmińską, i którzy również prowadzili parafię, przez dłuższy czas w mieście nie było zgromadzenia mogącego podjąć się tych zadań. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1676 r., wraz z osadzeniem tutaj przez biskupa Jana Małachowskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Od początku zaczęli oni prowadzić seminarium duchowne i objęli zarząd nad kościołem parafialnym Wniebowzięcia NMP, a pod koniec XVII w. powierzono im prowadzenie Akademii Chełmińskiej. Uruchomili oni również działającą przez krótki czas drukarnię, z której korzystali profesorowie Akademii. Wkrótce po 1676 r. wzniesiono na potrzeny seminarium budynek przy obecnej ul. Toruńskiej 3. O ich późniejszej działalności nie ma zbyt wielu wiadomości. W czasie okupacji miasta przez wojska szwedzkie, latem 1705 r. w budynku tym mieszkał generał króla szwedzkiego Karola XII, Magnus Stenbock wraz z rodziną i całym dworem. Jeszcze przez jakiś czas po I rozbiorze Księża Misjonarze działali w Chełmnie, ale w 1822 r. dokonano kasaty zgromadzenia. Budynek dawnego seminarium został przejęty na potrzeby sądu, i do 3. ćwierci XIX w. zaadaptowany na nowe potrzeby. | Pozostałości gotyckich piwnic świadczą, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się kamienice średniowieczne. Obecny budynek wzniesiono wkrótce po 1676 r. w stylu barokowym. Po kasacie Zgromadzenia zabudowania zaadaptowano na sąd, przekształcając wnętrza i elewacje w stylu późnego klasycyzmu, a północną część klasztoru rozebrano. Obecnie jest to spory gmach, o trzynastoosiowej fasadzie, z cokołem w przyziemiu i boniowanych elewacjach. We wnętrzu zachowała się część barokowych pomieszczeń sklepionych kolebkowo z lunetami i krzyżowo. | Bibliografia - Chrzanowski T., Kornecki M., Chełmno, Wrocław-Warszawa-Kraków 1991, s. 185-186.
- Dzieje Chełmna i jego regionu. Zarys monograficzny, red. M. Biskup, Toruń 1968, s. 163, 167, 193, 197.
- Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, oprac. T. Mroczko, s. 63.
| Fotografie: Piotr Kożurno © ICIMSS |
Dodaj jako preferowany (289) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 1221
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Proszę zaloguj się lub zarejestruj. Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2 Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team |