Start arrow Inwentarz zabytków arrow Chełmno - zespół domów, ul. Ducha Św.

Chełmno - zespół domów, ul. Ducha Św.
Lokalizacja: Chełmno, Stare Miasto. Ul. Ducha Św. położona jest w południowej części zespołu staromiejskiego. Gm. Chełmno Miasto, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie.
ul. Ducha Św.
ul. Ducha Św.
ul. Ducha Św.
ul. Ducha Św.
Datowanie: l. 1786-1820
Technika, materiał: Budynki murowane z cegły, tynkowane.

Historia: Gdy po I zaborze Polski w 1772 r. Chełmno znalazło się granicach państwa pruskiego, król pruski Fryderyk II zaczął prowadzić politykę germanizacji polskiego dotąd Chełmna, a jednocześnie zamierzał uczynić z niego konkurencyjny w stosunku do Torunia ośrodek produkcji. Oprócz ufundowania szkoły dla kadetów założył w tym celu ok. 1776 r. manufakturę sukna, w której do końca XVIII w. zyskało zatrudnienie 75 kolonistów niemieckich. Wybudowano dla nich szereg domów w południowej części miasta. Większość z domów przy ul. Ducha Św. powstała w latach 1786-1820 według jednolitego projektu.

Kamienice zostały zbudowane dla pracowników manufaktury sukna. Są to piętrowe budynki ustawione kalenicowo, pierwotnie z pięterkiem w strychu od podwórza, obecnie niektóre z nich nadbudowane. Fasady dzielone są gzymsem między parterem a piętrem, mają skromną dekorację powstałą przeważnie w późniejszym okresie. Piwnice sklepione są kolebkowo z lunetami. Sienie przelotowe znajdują się przeważnie w osi środkowej, tylko w dwóch przypadkach umieszczone w osiach skrajnych. Kondygnacje były oddzielone stropami drewnianymi, które częściowo zachowały się do dzisiaj. Zachowane przykłady klasycystycznej stolarki drzwiowej to drzwi deskowo-szpungowe, dekorowane z zewnątrz listwami i ćwiekowane, lub ramowo-płycinowe, o płycinach dekorowanych rombami. Nadświetla są dzielone szczeblinami, połączonymi u góry arkadkami półkolistymi lub ostrołukowymi. W niektórych drzwiach zachowały się również  stare metalowe okucia zamków.
Do zespołu należy 12 kamienic (nr 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15 i 16).
Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, s. 74-75.
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

Dodaj jako preferowany (209) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 863

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 12.01.2011. )