Start arrow Inwentarz zabytków arrow Chełmno - kamienica, ul. Toruńska 1

Chełmno - kamienica, ul. Toruńska 1

Pokaż Chełmno - kamienica ul. Toruńska 1 na większej mapie

Kamienica klasycystyczna, leżąca na rogu Rynku i ul. Toruńskiej, zbudowana na miejscu kamienicy gotyckiej z przełomu XIII i XIV w.

Lokalizacja: Chełmno, Stare Miasto. Kamienica położona jest w zwartej zabudowie, na rogu południowej pierzei Rynku i ul. Toruńskiej. Gm. Chełmno Miasto, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie.
Toruńska 8 - fasada
Toruńska 8 - widok od strony ul. Toruńskiej
Datowanie: XIII/XIV w., 2. poł. XVIII w., XVIII/XIX w., 2. poł. XIX w., 1863-9, 1911 r., 1914 r.
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, tynkowany.
W piwnicach obecnej kamienicy zachowały się ściany murowane w wątku wendyjskim, co świadczy o zabudowaniu tej działki już na przełomie XIII i XIV w. W XVII w. wzmiankowana jest źródłach kamienica, zwana Domem Narożnym, która należała wówczas do rajcy miejskiego Pawła Pilkowicza. W 1641 r. przeznaczył ją on na potrzeby seminarium duchownego, które jednak ostatecznie powstało kilkadziesiąt lat później na rogu ul. Toruńskiej i 22 Stycznia. W 1657 r. kamienica została oddana na uposażenie niemieckojęzycznego kaznodziei farnego, a w 1675 r. odsprzedana prepozytowi kaplicy Matki Bożej Bolesnej w farze.
Obecna kamienica została zbudowana prawdopodobnie w 2. poł. XVIII w. Na przełomie XVIII i XIX od strony ul. Toruńskiej dobudowano oficynę boczną, a w jej skrajnej lewej osi zlokalizowano przejazd na podwórze. W 2. poł. XIX w. ujednolicono elewacje, obniżając jednocześnie przyrynkową część budynku o jedno piętro. W latach 1863-1869, 1911 i 1914 przekształcano wnętrza.
Kamienica jest klasycystyczna, piętrowa, dwuskrzydłowa na planie litery L. Elewacja od strony Rynku jest sześcio-, elewacja boczna od strony ul. Toruńskiej siedmioosiowa. Boniowany parter pełni rolę wysokiego cokołu dla pierwszego piętra, oddzielonego szerokim gzymsem.
Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, s. 83.
  • Zieliński M. G., Chełmno civitas totius Prussiae metropolis XVI-XVIII w., Bydgoszcz 2007, s. 360.
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

Dodaj jako preferowany (190) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 889

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 12.07.2011. )