Start arrow Inwentarz zabytków arrow Kijewo Królewskie - kościół pw. św. Wawrzyńca

Kijewo Królewskie - kościół pw. św. Wawrzyńca

Pokaż Kijewo Królewskie - kościół św. Wawrzyńca na większej mapie
Lokalizacja: Kijewo Królewskie 63, 86-235, gm. Kijewo Królewskie, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie.



Datowanie: XIII w.
Kościół w Kijewie Królewskim wzmiankowany był już w 1277 r. i prawdopodobnie w tym okresie podjęto się budowy kamiennego korpusu świątyni. W 1616 r. kościół został spalony, a w 1645 r. wszedł w posiadanie zakonu dominikanów z Chełmna. Został wówczas przebudowany (1666-1674). W 1704 i 1900 r. był odnawiany.

Jest to budowla orientowana, o gotyckich cechach stylowych, murowana z kamienia polnego i z cegły, częściowo otynkowana. Nawa jest na rzucie prostokąta. Nieco węższe prezbiterium zamknięte prostą ścianą, zostało dobudowane prawdopodobnie w latach 1666-1674, na miejscu poprzedniego, przy wykorzystaniu gotyckiego muru północnego. Przy murze tym zlokalizowana jest gotycka zakrystia, podwyższona w XVIII w., ze sklepieniem kolebkowym z lunetami, datowanym na wiek XVII. Wejście do zakrystii z obudową w stylu neogotyckim. Ponad wejściem ślady blendy zamkniętej łukiem spłaszczonym. Od wschodu znajduje się trójkątny szczyt z trzema sterczynami, dzielony blendami zamkniętymi odcinkowo, datowany na lata 1666-1674. Szczyt zachodni jest kamienny, nadmurowany cegłą, z końca XIX w.

Od zachodu do korpusu kościoła przylega drewniana wieża na planie kwadratu, zbudowana zapewne w 1757 r. W kruchcie pod wieżą, po bokach której znajdują się dwa składziki, jest pozorne sklepienie kolebkowe. Druga kondygnacja węższa, z wydzielonym zadaszeniem i parami okienekzamkniętych łukiem zaostrzonym. Dach wieży jest to dach namiotowy kryty dachówką zwieńczony chorągiewką z datą 1757 r.

We wschodnich narożach prezbiterium znajdują się jednouskokowe skarpy, w narożach zachodnich nawy natomiast niskie skośne skarpy. Wokół ścian prezbiterium przebiega wysoki cokół. W nawie od strony południowej zlokalizowany jest portal ostrołukowy, jednouskokowy z cegły formowanej, na przemian z cegieł zwykłych i zielonych, glazurowanych datowanych na XIII/XIV w. Dach budowli jest dwuspadowy, o jednej kalenicy, kryty dachówką.
We wnętrzu kościoła między nawą a prezbiterium znajdują się pozostałości pierwotnej, ostrołukowej belki tęczowej, na której zlokalizowana jest grupa Ukrzyżowania i dwa kartusze barokowe. Ołtarz główny jest późnobarokowy z przełomu XVII i XVIII w., utworzony ze zwieńczenia ołtarza przeniesionego tu po 1830 r. z kościoła dominikanów w Chełmnie i częściowo uzupełniony nowszymi ornamentami. Dwa ołtarze boczne w stylu regencji (lewy z obrazami Ukrzyżowania i św. Jana Nepomucena, prawy z rzeźbami św. Rocha i Małej Św. Rodziny) z 2. ćw. XVIII w., z antepediami rokokowymi z 2. poł. XVIII w. Z wyposażenia gotyckiego zachowały się rzeźby: Pieta z lat ok. 1380-90, Matka Boska z Dzieciątkiem z lat ok. 1420-30 i krucyfiks późnogotycki z ok. poł. XVI w. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium wisi krucyfiks procesyjny z XVIII w., ludowo-barokowy.
Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, s. 98-99
  • Pachoń Leszek, Kijewo Królewskie. Wiadomości historyczne o parafii i Kościele, Kijewo Królewskie 2009, ss. 67
Internet:
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Wawrzy%C5%84ca_w_Kijewie_Kr%C3%B3lewskim
  • http://www.diecezja.torun.pl/par_pokaz.php?idpar=199
  • http://rafal.zgorzelski.salon24.pl/133605,kijewo-krolewskie-dzieje-nieznane

Dodaj jako preferowany (257) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 1136

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 23.07.2011. )