Start arrow Inwentarz zabytków arrow Papowo Biskupie - kościół pw. św. Mikołaja

Papowo Biskupie - kościół pw. św. Mikołaja

Pokaż Papowo Biskupie - kościół św. Mikołaja na większej mapie
Lokalizacja: Papowo Biskupie, gm. Papowo Biskupie, pow. chełmiński. Kościół jest położony na południe od zamku, przy drodze z Tytlewa do Chełmży.
Papowo Biskupie - kościół św. Mikołaja
Papowo Biskupie - kościół św. Mikołaja
Papowo Biskupie - kościół św. Mikołaja
 


Datowanie: 4 ćw. XIII w.-1 ćw. XIV w., 1764 r., 1786 r., lata 2004-2006
Technika, materiał: Murowany z kamienia polnego i cegły.
Kościół św. Mikołaja w Papowie Biskupim wzmiankowany był już w 1283 r. Obecną świątynię zaczęto budować prawdopodobnie w 4 ćw. XIII w., a ukończono w 1 ćw. XIV w. W 1764 r. dobudowano od zachodu wieżę o murowanym przyziemiu i wyższych kondygnacjach z drewna. W 1786 r. od strony południowej dostawiono kaplicę św. Huberta, którego kult w Papowie sięga średniowiecza; wiadomo, że jego relikwie znajdowały się na zamku krzyżackim. W latach 2004-2006 w miejsce drewnianej konstrukcji zbudowano murowaną według projektu Jana Tajchmana.
Kościół jest salowy na planie prostokąta, orientowany, zbudowany z kamienia polnego. Szczyt wschodni, obramienia okien i portali oraz częściowo skarpy wymurowano z cegły. Oprócz wieży od zachodu i kaplicy św. Huberta od południa, do kościoła przylega od północy zakrystia i kruchta. Naroża wzmocnione są ukośnie ustawionymi, jednouskokowymi skarpami. Wnętrze przekryto drewnianym pozornym sklepieniem o wykroju zbliżonym do kolebki. Wyposażenie pochodzi przeważnie z XVIII w. Ołtarz główny jest rokokowy z 2 poł. XVIII w. z późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1520 r. Pochodzi ona z dawnego, gotyckiego ołtarza głównego, podobnie jak figury św. Katarzyny i św. Barbary eksponowane w podłuczu przejścia do kaplicy św. Huberta. Ołtarze boczne pochodzą z 3 ćw. XVIII w., z wyjątkiem jednego z ok. 1730 r. W kaplicy św. Huberta znajduje się ołtarz rokokowy z 3 ćw. XVIII w., z obrazem Św. Huberta z 1676 r. Chór muzyczny w zachodniej części kościoła pochodzi z ok. połowy XVIII w., podobnie jak prospekt organowy z rzeźbami puttów i malowaną sceną ze śpiewającymi aniołami. W nawie zawieszona jest meluzyna z 1 poł. XVII w., połączona z mosiężnym świecznikiem z XVIII w. Na wieży znajduje się dzwon gotycki z XIII/XIV w. z majuskułowym napisem.
 
Bibliografia
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

W pobliżu:

  • ruiny zamku krzyżackiego 

Dodaj jako preferowany (205) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 1246

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 14.07.2011. )