Start arrow Inwentarz zabytków arrow Chełmonie - kościół św. Bartłomieja

Chełmonie - kościół św. Bartłomieja

Pokaż Chełmonie - kościół św. Bartłomieja na większej mapie
Lokalizacja: Chełmonie, gmina Kowalewo Pomorskie, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie.
Chełmonie - kościół św. Bartłomieja
Chełmonie - kościół św. Bartłomieja
Chełmonie - kościół św. Bartłomieja
Chełmonie - kościół św. Bartłomieja
Więcej zdjęć >>>
Datowanie: 1. poł. XIV w., pocz. XVII w., 1862-1865, 1890
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, wewnątrz tynkowany.
Kościół pw. św. Bartłomieja w Chełmoniu został wzniesiony prawdopodobnie w 1. poł. XIV w. Na pocz. XVII w. został odnowiony nakładem ówczesnego właściciela wsi, Zygmunta Konarskiego. XIX w. przyniósł gruntowne odnowienie z dodaniem elementów neogotyckich - w latach 1862-1865 i 1890.

Jest to kościół gotycki, orientowany, murowany z cegły z użyciem zendrówki w dolnych częściach ścian prezbiterium, układanej w zygzaki. Prezbiterium jest zakończone ścianą prostą, na jego osi od strony wschodniej usytuowana jest nietypowo niewielka zakrystia. Ściany boczne przeprute są ostrołukowymi oknami, ujętymi w rozglifione obramienia z wałkami, i występują naprzemiennie z takimiż wnękami. Wschodnie szczyty - zakrystii i prezbiterium - dzielone są ostrołukowymi wnękami, szczyt zakrystii z ukośnymi lizenami przechodzącymi w sterczyny. Nietypowym jak na niewielki kościół wiejski opracowaniem architektonicznym charakteryzuje się wnętrze - w bocznych ścianach prezbiterium oraz nawy znajdują się ostrołukowe wnęki, z wyjątkiem pierwszych od wschodu wnęk w nawie, które zamknięte są łukiem ostrym. Wnętrze przekryte jest neogotyckimi stropami dwuspadowymi z półotwartą więźbą dachową.

Ołtarz główny jest manierystyczny z 1. ćw. XVII w., fundowany prawdopodobnie przy okazji odnowienia kościoła przez Zygmunta Konarskiego, bogato dekorowany, dwukondygnacyjny, z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem i św. Katarzyną oraz Wizją św. Ignacego Loyoli. Po bokach rzeźby św. Katarzyny, św. Barbary i św. Doroty. Rokokowe ołtarze boczne pochodzą z 2. poł. XVIII w.

Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 6, Powiat golubsko-dobrzyński, oprac. T. Mroczko, s. 1-3.
Internet:
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

Dodaj jako preferowany (201) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 2130

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 21.07.2011. )