Start arrow Inwentarz zabytków arrow Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja

Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja

Pokaż Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja na większej mapie
Lokalizacja: Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie. Kościół ustyuowany jest w północno-zachodniej części miasta lokacyjnego, między rynkiem (pl. 700-lecia) a terenem dawnego zamku krzyżackiego.
Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja
Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja
Kowalewo Pomorskie - kościół św. Mikołaja
Więcej zdjęć >>>

Datowanie: pocz. XIV w., 2. poł. XIV/pocz. XV w., k. XVII/pocz XVIII w., ok. 1900
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, na zewnątrz częściowo, wewnątrz całkowicie otynkowany.
Pierwszy etap budowy kościoła pw. św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim datuje się na pocz. XIV w., kiedy powstała większa część obecnego korpusu. W 2. poł. XIV w. lub na pocz. XV w. przedłużono go o dwa przęsła w kierunku zachodnim. W końcu XVII lub na pocz. XVIII w. kościół gruntownie odniowono, barokizując wnętrze i nadbudowując drewnianą wieżę nad elewacją zachodnią. Ok. 1900 r. ponownie go odnowiono, z rekonstrukcją szczytu wsch. i przedłużeniem zakrystii.

Jest to kościół gotycki, ze zbarokizowanym wnętrzem, orientowany, murowany z cegły, z drewnianą wieżą nadbudowaną nad fasadą zachodnią. Ma układ jednoprzestrzenny, przez co prezbiterium nie jest wyróżnione w bryle zewnętrznej. Do południowej ściany nawy po stronie zachodniej dobudowana jest prostokątna kaplica.

Wyposażenie wnętrza jest głównie późnorenesansowe i barokowe. Ołtarz główny barokowy z ok. 1700 r., z gotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XIV w. Ambona późnorenesnansowa z 1. poł. XVII w., z malowanymi postaciami ewangelistów na parapecie. Wśród wyposażenia osobną grupę stanowią elementy pochodzące ze zburzonego w XIX w. kościoła podominikańskiego pw. św. Mikołaja w Toruniu. Należą do nich barokowa belka tęczowa, o falistym wykroju, z pocz. XVIII w. oraz dwa ołtarze boczne z ok. 1700 r., ustawione w narożnikach prezbiterium. Pozostałe ołtarze boczne: przy ścianie pn. nawy z 1. poł. XVIII w., przy ścianie pd. nawy z przełomu XVII i XVIII w. oraz w kaplicy, regencyjny z ok. 1730 r. Na chórze muzycznym barokowy prospekt organowy z 1706 r. Na pilastrze wydzielającym prezbiterium od nawy umieszczone są płyty nagrobne Plemięckich: Jana, starosty kowalewskiego (zm. w 1567 r.), Achacego, kasztelana chełmińskiego (zm. w 1606 r.) oraz Jana, starosty kowalewskiego (zm. w 1606 r.). Teren kościoła otorzony jest kamiennym murem, wybudowanym z wykorzystaniem materiału ze zburzonego zamku krzyżackiego, z którego pochodzi również głowica kamienna ustawiona obok kościoła.

Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 6, Powiat golubsko-dobrzyński, oprac. T. Mroczko, s. 31-33.

Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

Dodaj jako preferowany (187) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 946

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 14.07.2011. )