Start arrow Inwentarz zabytków arrow Chełmża - ratusz

Chełmża - ratusz

Pokaż Chełmża - Ratusz na większej mapie
Lokalizacja: Chełmża, pow. toruński. Ratusz ulokowany jest przy ul. Hallera, w pobliżu Rynku, na rogu z ul. Rynek Bednarski.Datowanie: 1897-1900.
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły.
Mimo przeprowadzonych badań archeologicznych do dzisiaj nie wiadomo, gdzie był pierwotnie usytuowany ratusz w Chełmży. W 1857 r. miasto zakupiło działkę z kamienicą przy obecnej ul. Hallera 2, na rogu z Rynkiem Bednarskim, która przez jakiś czas służyła jako siedziba władz miejskich. W 1897 r. kamienicę wyburzono i do 1900 r. na jej miejscu został wybudowany obecny neogotycki ratusz według projektu Reinharda Uebricka z Torunia. Prace budowlane wykonały firmy Eugena Trenkla i Carla Ulmera z Chełmży, a prace szklarskie J. Rawecki i A. Nathaniel. Nad wejściem do sali posiedzeń umieszczono napis gloryfikujący oszczędne i mądre rządy rajców. Ogrzewanie parowe wykonano w 1899 r., w tym samym roku zamontowano zegar ratuszowy zakupiony w firmie F. Weulego. Meble dostarczyła firma meblowa K. Schella z Torunia. W 1900 r. wnętrza ratuszowe oświetlono neogotyckimi żyrandolami i lichtarzami dostarczonymi przez firmę Oskara Falbe z Berlina. W 1914 r. powstały plany rozbudowy ratusza, które nie zostały zrealizowane z powodu wybuchu I Wojny Światowej.
Obecny ratusz miasta Chełmży jest budynkiem neogotyckim, na planie prostokąta. W narożu południowo-wschodnim znajduje się kwadratowa wieża, której ostatnie kondygnacje są nadwieszone. W fasadzie od strony ul. Hallera umieszczono dwa trójkątne szczyty, podobne szczyty wieńczą elewacje boczne.
Bibliografia
  • Piotr Birecki, Dzieje sztuki w Chełmży, Chełmża 2001, s. 58-59.

Fotografie: Marek Wieczorek
© ICIMSS


Dodaj jako preferowany (127) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 647

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 03.08.2011. )