Start arrow Inwentarz zabytków arrow Nawra - grodzisko

Nawra - grodzisko

Pokaż Bogusławki na większej mapie
Lokalizacja: Nawra, gm. Chełmża, pow. toruński. Cypel wysoczyznowy, między niecką Browiny a schodzącym do niej od strony zachodniej wąwozem.
Nawra - grodzisko





Datowanie: 2. poł. XIV-1. ćw. XV w.

Stanowisko, znane także jako Bogusławki, położone jest na cyplu wysoczyznowym, między niecką Browiny a schodzącym do niej od strony zachodniej wąwozem. Grodzisko ma kształt czworobocznego kopca z nieckowatym majdanem. Otoczone jest wałami (o wysokości 5-6 m) a od strony wysoczyzny zabezpieczone dwiema fosami przedzielonymi przez wał ziemny o wysokości ok. 5 m. Założenie miało całkowitą powierzchnię ok. 6900 m kw., przy czym powierzchnia mieszkalno-użytkowego majdanu wynosiła tylko ok. 270 m kw.
Mimo, że grodzisko znane jest z literatury przedmiotu już od XIX wieku, to archeologiczne badania sondażowo-weryfikacyjne przeprowadzono na nim dopiero w 1983 roku. Założono wówczas zaledwie jeden wykop badawczy o powierzchni ok. 18 m kw., obejmujący swym zasięgiem wnętrze obiektu i część wewnętrznego skłonu wału. Odsłonięto zniszczone warstwy kulturowe bez wyraźnych śladów zabudowy grodowej. Zaobserwowano ponadto rozwalisko kamienne najprawdopodobniej z konstrukcji wału.
Podczas badań terenowych wydobyto kilkadziesiąt późnośredniowiecznych fragmentów naczyń ceramicznych (tzw. siwaków) oraz grot strzały do łuku pochodzenia wschodniego oraz fragment podkowy.
Grodzisko w Nawrze datowane jest na 2. połowę XIV oraz 1. ćwierć XV wieku. Z całą pewnością wymaga dalszych badań terenowych, gdyż stanowi do dzisiaj jeden z najbardziej zagadkowych obiektów tego rodzaju z ziemi chełmińskiej. Już od ok. połowy XIII wieku wzmiankowani są w późnośredniowiecznych przekazach pisanych świadkowie i rycerze z Nawry; m.in. wiadomo z Wielkiej Księgi Czynszowej, że w 1438 roku istniał obowiązek po jednej służbie w zbroi ciężkiej z Nawry i pobliskiej, zaginionej miejscowości Podel (Podil), co świadczy o znacznym majątku siedzących tam rycerzy.

Bibliografia:

  • A.  Kola, Grody ziemi chełmińskiej w późnym średniowieczu, Toruń 1991, s. 154-156.
  • D. Poliński, Późnośredniowieczne osadnictwo wiejskie w ziemi chełmińskiej, Toruń 2003, s. 174.

Fotografie: A. Kola
© ICIMSS



Dodaj jako preferowany (192) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 1862

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team

Zmieniony ( 12.01.2012. )