Start arrow Inwentarz zabytków arrow Toruń - kamienica przy ul. Klonowica 30

Toruń - kamienica przy ul. Klonowica 30

Lokalizacja: Toruń, Bydgoskie Przedmieście, ul. Klonowica 30.






Datowanie: 1904 r.

W marcu 1904 roku Gustav Beichle uzyskał pozwolenie na budowę domu mieszkalnego przy ówczesnej Talstrasse 30. Dom został ukończony w 1905 roku. Około 1977 roku odbył się jego remont generalny. Właściciele: 1905 - Gustav Beichle 1924 - Adam Reguliński 1929 - Henryk Hałka.
Budynek założony jest na planie litery "L" i podzielony na dwa trakty. Elewacja frontowa zwrócona jest na zachód, 7-osiowa i 3-kondygnacyjna z wysokim parterem. Pięć z siedmiu osi fasady wysuniętych jest ryzalitowo. Od pierwszego piętra wzwyż ryzalit flankują korynckie pilastry. Boczne, jednoosiowe części fasady obramowują tynkowe opaski stylizujące boniowanie. Parter od pierwszego piętra oddzielony jest profilowanym gzymsem. W części środkowej ryzalitu umieszczony jest ozdobny portal flankowany pilastrami i zwieńczony trójkątnymi tympanonem. Na osi portalu środkowe okna II i III piętra flankują pilastry podtrzymujące trójkątny tympanon dekorowany wicią roślinną. Pomiędzy oknami a podstawą tympanonu umieszczona jest data 1904. Boczne części fasady mają po trzy balkony. Na I i II piętrze balkony mają kamienne tralki i balustrady zdobione kulami, balkony III piętra mają żelazne ozdobne kraty. Okna są prostokątne, zamknięte łukiem odcinkowym i ujęte w opaski tynkowe, które u dołu ukształtowane są w formie ozdobnych nasad. Okna ostatniego piętra w ryzalicie obramowane są w faliście ukształtowanymi płaszczyznami wykonanymi w tynku. Okna parteru i pierwszego piętra w częściach bocznych obramowane są prostokątnymi płaszczyznami wykonanymi w tynku, o faliście ukształtowanych brzegach. Elewację północną do połowy jej wysokości pokrywa relief w formie drobnych fal z wieńcem laurowym pośrodku. Od połowy wzwyż zdobią ją trzy płyciny arkadowane u dołu muszlami. Klatka schodowa, drewniana, prosta z balustradą o toczonych tralkach, znajduje się w tylnym trakcie. Stolarka okienna i drzwiowa jest w większości zachowana z okresu budowy wraz z mosiężnymi klamkami.

Bibliografia:

  • Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979. [mpis dostępny w biurze Mieskiego Konserwatora Zabytków].

Fotografie: M. Wieczorek
© ICIMSS



Dodaj jako preferowany (213) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 965

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2
Polska adaptacja - JoomlaPL.com Team