Czaposki Michał

1328184053michalczaposki.jpg

Nauczyciel Zespołu Szkół muzycznych w Toruniu, wykładowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Data urodzenia: 6 V 1957

Miejsce urodzenia: Łódź

Dyplom: 17 VI 1980

Debiut:

Pierwszy samodzielny recital fortepianowy (Chopin i Szymanowski) miał tuż po studiach w Sali Koncertowej w Ciechocinku, pierwszy większy program kameralny (wieczór sonat Brahmsa na fortepian i altówkę z Krzysztofem Blekiem) wykonał tamże w następnym roku. Jako śpiewak zadebiutował w 1983 półrecitalem w jednym z ciechocińskich sanatoriów, jako dyrygent chóralny w 1980 w Getyndze ze specjalnie zorganizowanym na ten wyjazd chórem kameralnym Szkoły Muzycznej II st. w Toruniu (było to nagłe zastępstwo spowodowane niemożnością wyjazdu twórczyni zespołu Pani Profesor Marii Głuszak); jako dyrygent orkiestrowy 12. czerwca 2001 r. w Dworze Artusa prowadząc wykonanie dwóch koncertów fortepianowych, jako "grający aktor" - 19. listopada 1987 (premiera spektaklu Teatru Wilama Horzycy "Wieczór z Tuwimem"). Biorąc pod uwagę szkolne lata można powiedzieć, że zadebiutował na wiosnę 1974 roku wykonując z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej 2 części I Koncertu fortepianowego Beethovena.


Jest profesorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Toruniu oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Związany z Chórem uczelnianym od roku 1987, jako chórzysta, następnie akompaniator i solista (fortepian i śpiew), a od roku 1997 jako korepetytor głosów męskich. Współpracuje muzycznie również z toruńskimi teatrami: Baj Pomorski oraz Wilama Horzycy; jako "grający aktor" i korepetytor wokalny. Jest znanym i cenionym w środowisku artystycznym muzykiem, koncertującym pianistą, improwizatorem, aranżerem i kompozytorem. Jest autorem opracowań kilkunastu utworów na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry a także szeregu własnych kompozycji w tym dwa koncerty fortepianowe i koncert skrzypcowy. Poza utworami na fortepian komponuje pieśni solowe i chóralne, piosenki poetyckie, aktorskie i kabaretowe. Jest również autorem muzyki do kilku przedstawień sztuk teatralnych m.in. "Rachunek mylenia", "Tak nagle, kto by się tego spodziewał" i "Coś drgnęło". Z kabaretem „FO PA” wystąpił 1 VI 1988 r. w galowym koncercie z okazji 10 - lecia partnerstwa miast Toruń – Getynga Stimme des Friedens von der Weichsel. Na konkursie autorskim Prezentacji Artystycznych ESTRADA '88, otrzymał wyróżnienie specjalne za muzykę do wiersza Wisławy Szymborskiej "Buffo" (piosenka ze spektaklu "Tak nagle, kto by się tego spodziewał").

Osiągnięcia:
- w 2004 r. jeden ze zwycięzców konkursu miesięcznika Muzyka 21 na artykuł o zapomnianych muzykach polskich, http://www.muzyka21.republika.pl/M21-0960.htm
- udział w obsadzie aktorskiej i przygotowaniu muzycznym nagrodzonego na IV Świętokrzyskim Festiwalu Teatrów Lalkowych "Brzechwa i inni" spektaklu "Kandyd", http://www.teatr-kubus.pl/festiwal4.php;
-wykonanie na Festiwalu Muzyka i Architektura trzech pieśni do słów Goethego, http://uran.um.torun.pl/~gzm/GM33_24.html

Wydane utwory pedagogiczne:
- "Wystawa Psów" - utwory dla dzieci na fortepian, Wyd. Muzyczne "KORN" (1998);
- "Pierwsze czytanie przy fortepianie" - nauka czytania nut dla dzieci, Wyd. Fundacji Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu (2003).


Zobacz także:
Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu
Teatr im. Wilama Horzycy
Teatr "Baj Pomorski"

do góry