OFERTA

 

AKTUALNOŚCI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE

 

BIESŁAN
Sprawozdanie merytoryczne
Sprawozdanie
finansowe
Współpracownicy
Instytucje wspierające
Zdjęcia i relacje
prasowe
Wizyta w Toruniu

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z wizyty dzieci z Biesłanu w Toruniu

W wyniku przeprowadzenia akcji "Kartka z Biesłanu", Stowarzyszenie Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS, przy czynnym wsparciu szkolnych klubów europejskich oraz innych instytucji i osób wymienionych na stronie w wykazie, zebrało 8.633 zł na Fundusz Dzieci Poszkodowanych przez Los. Mimo, iż początkowo Stowarzyszenie ICIMSS planowało zorganizowanie wypoczynku połączonego z warsztatami artystycznymi dla kilkorga dzieci w Polsce, plany te uległy zmianie. Dzięki nawiązanej współpracy z Caritas z Gdańska, gościliśmy grupę czterdzieściorga dzieci z Biesłanu wraz z opiekunami i tłumaczami przez jeden dzień, 7 lipca br.

Pobyt dzieci przygotowany przez Stowarzyszenie ICIMSS we współpracy z Towarzystwem Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia obejmował:

10.00 - 11.00 Przyjazd dzieci do Torunia
Powitanie w Dworze Mieszczańskim, drugie śniadanie
11.00 - 12.30 Zwiedzanie miasta z przewodnikiem (Stare Miasto, Dom Kopernika, Dom Podróżników, Ruiny Zamku, Ratusz, Katedra Św. Janów)
12.30 - 14.00 Ratusz: Zajęcia w Muzeum: Tropiciele
14.00 - 15.00 Obiad
15.00 - 16.00 Wycieczka statkiem po Wiśle
16.00 - 17.30 Warsztaty artystyczne - (graffiti i malowanie wybranych kamienic toruńskich) Dwór Mieszczański
17.30 - 19.00 Kolacja przy ognisku, Dwór Mieszczański
19.00 Pożegnanie, wręczenie pamiątkowych zdjęć i upominków

Intencją organizatorów było zorganizowanie atrakcyjnego pobytu dla dzieci w wieku od 7 - 13 lat. Wielką atrakcją dla dzieci była przejażdżka po centrum Starego Miasta rikszami, zaproponowana nieodpłatnie przez Toruńskich Rikszarzy.

Kolejną miło niespodzianką był rejs statkiem "Wiking" po Wiśle. Od tego czasu Gościom z Biesłanu towarzyszyła już grupa dzieci z toruńskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkól nr 16. Podczas rejsu "Wikingiem" dzieci miały okazję obejrzeć panoramę Torunia i nawiązać kontakty koleżeńskie.

Jednym z bardziej znaczących punktów programu były warsztaty artystyczne, prowadzone przez panie: Grażynę Zielińską, Annę Dzierżyc - Horniak oraz Małgorzatę Kozłowską w ogrodzie Dworu Mieszczańskiego. Akcja "Kartka z Biesłanu" rozpoczęła się od licytacji rysunków dzieci z Biesłanu i chcieliśmy ją zakończyć powstaniem innych rysunków, bardziej optymistycznych. W warsztatach tych daliśmy dzieciom możliwość wyboru technik malarskich: zbiorowe grafitti (do dyspozycji dzieci było płótno do malowania farbami w spraju, zawieszone na murze) lub rysowanie pastelami na sztalugach. Inne możliwości, które dzieci wykorzystały to rysowanie i malowanie małych obrazków w szkicownikach. Efektem warsztatów było powstanie wielkiego malowidła o łącznej długości ok. 10 m, przedstawiającego wrażenia dzieci ze zwiedzania Torunia oraz 5 rysunków zabytkowych toruńskich kamienic, w tym i Dworu Mieszczańskiego. Dzięki temu powstała wyjątkowa pamiątka z pobytu dzieci w Toruniu. Warsztaty urozmaicone były koncertem piosenek naszych gości, szczególnie atrakcyjny był kwartet młodszych dziewczynek, które bardzo chętnie korzystały z mikrofonu.

Pobyt dzieci zakończyło ognisko i pieczenie kiełbasek, a także obdarowanie ich na drogę prezentami, co było możliwe dzięki dodatkowemu sponsoringowi Urzędu Miasta Torunia, Gazety Pomorskiej oraz Fabryki Cukierniczej "Kopernik". Przy wyjeździe, dzieci ze Szkolnego Klubu Europejskiego szkoły nr 16 jeszcze wymieniały się adresami, choć sporą trudnością w nawiązaniu bliższych kontaktów były problemy językowe.

Mamy nadzieję, że pobyt w Toruniu pozostanie w sercach dzieci jako chwila przyjemna i beztroska, oraz że przyczyni się do złagodzenia dramatycznych wspomnień.

Pozostałą kwotę 2.438 zł zamierzamy wykorzystać jako zaczątek funduszu stypendialnego, który o ile uda się nam odpowiednio pomnożyć, chcielibyśmy przeznaczyć na stypendia indywidualne dla dzieci poszkodowanych przez los, w tym także dla dzieci z Polski.

Zdjęcia z wizyty dzieci z Biesłanu

 

 

Początek strony