Betlejewska Emilia

1262876862eb002.jpg

Aktorka, scenograf, reżyser, malarz, tłumacz, pedagog

Data urodzenia: II połowa XX wieku

Miejsce urodzenia: Brodnica

Dyplom: 1982 – UMK w Toruniu, Wydział Humanistyczny, filologia polska

Adres WWW: http://www.teatrzaczarowanyswiat.pl/index.php

Debiut:

1977 – aktorski - w Teatrze "Zaczarowany Świat"
1978 – plastyczny - ilustracje do książki Janiny Awgulowej – twórcy Teatru "Zaczarowany Świat"
1978 – scenopisarski - scenariusz dla Teatru "Zaczarowany Świat"
1979 – reżyserski - dla Teatru "Zaczarowany Świat"


Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Brodnicy. W Toruniu rozpoczęła swoją przygodę z lalkami i teatrem w 1977 r. od pracy w bibliotece Studium Nauczycielskiego. Od razu otrzymała skierowanie na studia zaoczne oraz do teatrzyku stworzonego i prowadzonego przez pedagoga Janinę Awgulową. Wcześniej nie przejawiała zainteresowania teatrem lalkowym.
Od 1990 r. prowadzi teatr samodzielnie (od 1992 r. jako prywatny) z siedzibą przy Szosie Chełmińskiej 226a. Zaczynała jako aktorka, powoli rozszerzając zakres swoich działań artystycznych o scenopisarstwo, projekty scenografii i reżyserię. Ponadto, jako budowniczy – jak sama o sobie mówi – i bizneswoman, która  musi zadbać o wszystko: widownię, remonty, samochód i o fundusze na realizację spektakli, bowiem Teatr nie otrzymuje dotacji. Właściwie cały zespół Teatru "Zaczarowany Świat" do dziś wykonuje samodzielnie lalki i dekoracje. Poza tym komponuje, sprząta, przeprowadza drobne remonty i naprawy.
Emilia Betlejewska doskonale zna język włoski, ponieważ w latach 1981-1982 otrzymała kilka razy stypendium na letnie kursy językowe na Uniwersytecie w Urbino. Dzięki temu mogła być tłumaczem symultanicznym na konferencji naukowej w Bergamo w 1984 r. Tłumaczyła też kilka tekstów z włoskiego na użytek swojego teatru. Otrzymała również kilka innych stypendiów, m.in. w Centro In Contri e Studi Europei (Centrum Spotkań i Studiów Europejskich) w Rzymie i w Nuova Opera dei Burattini (1989-1990). We Włoszech uczestniczyła w mityngach w Bielle.
Pod pseudonimem Barbara Bajka występowała w radiu i telewizji włoskiej, gdzie opowiadała o Polsce stanu wojennego. Za niezwykle ważne w swoim życiu uważa spotkania z Janem Pawłem II na kilkuosobowych audiencjach. Kontakty z Włochami utrzymuje do dziś.
Od 1990 r. prowadzi zajęcia dla nauczycieli polskich na Litwie w ramach Studium Kultury. W latach 90. XX w. prowadziła zajęcia teatralne na UMK oraz na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistycznej w Warszawie.
Opracowała pięćdziesiąt sześć scenariuszy teatralnych, czterdzieści pięć wyreżyserowała, do czterdziestu opracowała scenografię.
Jej Teatr "Zaczarowany Świat" przygotowuje rocznie ok. dwustu spektakli w Toruniu, województwie oraz za granicą – głównie na Litwie. W teatrze dobudowała piętro i podwoiła powierzchnię do 285 m². Cały zespół Teatru to aktualnie trzech aktorów, jedna aktorka – Emilia Betlejewska oraz dwie stażystki.
W 2000 r. założyła Policealne Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych.


Członkostwo w organizacjach:


Od 2002 – Fundacja "Pro Theatro"


Nagrody i odznaczenia:


2002 – Nagroda Allianze w dziedzinie kultury
2007 – Zasłużony dla Kultury Polskiej
2007 – Nagroda Wojewody
2007 – Nagroda Prezydenta Torunia


Zobacz także:
Abramowicz , Małgorzata
Aleksiejczuk , Ewa
Balcerek , Ryszard
Banasik , Mieczysław
Bereski , Dariusz
Betlejewska , Emilia
Teatr im. Wilama Horzycy

do góry