Dorawa Marian

Historyk sztuki, konserwator, znawca i miłośnik organów

Data urodzenia: 31 VIII 1936

Miejsce urodzenia: Chełmża

Dyplom: Absolwent Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Historyk sztuki, mgr zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, wybitny znawca organów, z zamiłowania filatelista, pracownik naukowy w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK, inicjator ochrony i konserwacji zabytkowych organów w Polsce. Był kierownikiem komórki Dokumentacji Zabytkowych Organów przy Pracowni Dokumentacji Naukowo-Historycznej (aż do upadku PDNH), organista w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Pomysłodawca Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu, przez 10 lat sprawował funkcję dyrektora artystycznego tego festiwalu.
Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki RP ds. ochrony zabytkowych organów w Polsce. W związku z pełnieniem tej funkcji w okresie letnim Marian Dorawa jeździ po Polsce w celu obserwacji prac remontowych i konserwatorskich przy organach.
Prowadził własną firmę zajmującą się dokumentacją zabytkowych organów – od 1991 "Dokumentacja Zabytkowych Organów. Marian Dorawa".
Owocem jego pracy jest zebrana dokumentacja na temat prawie wszystkich zabytkowych organów polskich.
Od 1957 r. udziela się w Polskim Związku Filatelistów. Był przewodniczącym Komisji Wystaw Oddziału Toruńskiego PZF w latach 1977-1979. Został sekretarzem Zarządu Okręgu do 1993. Jest członkiem Klubów Tematycznych „Święty Gabriel”, członkiem Komisji Naukowo-Badawczej przy Okręgu Toruńskim PZF.
Jest współautorem monografii Poczta i filatelistyka w Toruniu, autorem artykułów umieszczonych w „Filateliście”, „Informatorze Klubu Święty Gabriel”, „Biuletynie Informacyjnym PZF”, „Filateliście Tematyku”, w tygodniku „Łączność”.
Zbiory Mariana Dorawy:
Toruń - miasto Kopernika, Chełmża w zwierciadle filatelistyki, Jan Paweł II – pomazaniec z Krakowa, Maryja – Matka Boża oraz unikatowy w Polsce zbiór Wolfgang Amadeusz Mozart. Bardzo angażuje się w działalność filatelistyczną. Dzięki niemu odkryto kto jest autorem znaków pocztowych z ratuszem miejskim w Toruniu. Za jego namową Poczta Polska wydała znaczek pocztowy o nominale 2,40 zł z wizerunkiem Wolfganga Amadeusza Mozarta z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora.

Wyróżnienia, odznaki, medale, tytuły:


Złota Odznaka Honorowa PZF
2000
- „za zasługi dla rozwoju publikacji filatelistycznych”
2008
- Złota odznaka „Za zasługi dla Polskiej Filatelistyki”
„100 lat filatelistyki polskiej” 50-lecia i 60-lecia Polskiego Związku Filatelistów.
„Zasłużony dla Okręgu Toruńskiego PZF”


Źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/53601/marian-dorawa


Zobacz także:
Świętojański Festiwal Organowy

do góry