Obchody Dnia Europy

9 maja 2005

Warszawa, Pałac Zamoyskich, ul. Foksal 2

Na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów Marka Belki Dyrektor Stowarzyszenia Maria Śliwińska oraz Andrzej Horniak wzięli udział w spotkaniu z okazji obchodów Dnia Europy. W ogrodach Pałacu Zamoyskich w Warszawie spotkało się z premierem około 100 przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz grupa młodzieży licealnej z Francji.
Dzień 9 maja we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest jako Dzień Europy. 55 lat temu Robert Schuman, minister spraw zagranicznych Francji, przedstawił uroczystą deklarację, która zawierała ideę powołania pierwszej europejskiej wspólnoty - Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Dzień jej ogłoszenia uznawany jest za dzień narodzin Wspólnoty Europejskiej i dał początek integracji europejskiej. Dlatego jest to, obok wspólnej waluty euro, unijnej flagi i hymnu symbol zjednoczonej Europy.

Spotkanie rozpoczęło się Odą do Radości. Następnie Premier Marek Belka wygłosił krótkie przemówienie. Głównym przedmiotem tego wystąpienia były korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii. Szczególną uwagę zwrócił na szansę, jaką dla polskiej młodzieży stanowi integracja europejska. Jego zdaniem mamy do czynienia z prawdziwym najazdem młodych ludzi z Polski na szkoły w Zachodniej Europie. To powódź, która - jak przekonywał szef rządu - powinna cieszyć nas, jak i przyjaciół z krajów "piętnastki". Nie jest to bowiem emigracja mas pracowników polskich, czyli powódź, której się faktycznie obawiano. Przeciwnie, to szansa, że staniemy się bardziej europejscy, stara Europa bardziej dynamiczna, a doświadczenia, wykształcenie, wiedza zdobyte na europejskich uczelniach będą po powrocie do kraju procentować.

Po przemówieniu premiera Marka Belki red. Andrzej Jonas zaprosił zgromadzonych do zadawania pytań. Pytano m.in. o kwestię najbliższych wyborów parlamentarnych i prezydenckich i ich konsekwencji w kontekście naszej integracji, a także o ratyfikację Traktatu Konstytucyjnego przez Francję i kraje unijne. Pojawiły się też obawy, co do tego, czy Polska godnie przedstawia się w Europie i czy jest równoprawnym partnerem do rozmów. Ostatnie pytania dotyczyły już sytuacji politycznej samego premiera i wpływu aktualnego rządu na procesy zmian w Polsce.

Spotkanie zakończyło się krótkim koncertem muzyki klasycznej.

Andrzej Horniak