Mauzoleum Izraela Poznańskiego

Data wykonania
1903-1905

Mauzoleum Izraela Poznańskiego na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi zostało wzniesione w latach 1903-1905 według projektu Adolfa Zeligsona. Poznański zmarł 29 kwietnia 1900 r., projekt grobowca powstał przed jego śmiercią i został przez niego zaakceptowany. Wraz z nim w grobowcu spoczywa jego żona Leonia.
Izrael Poznański był przedsiębiorcą łódzkim pochodzenia żydowskiego. W 1852 r. przejął od ojca firmę kupiecką, następnie rozwinął jej działalność, poszerzając o produkcję materiałów. W 1872 r. powstała tkalnia, którą w kolejnych latach rozbudowano.
Mauzoleum zostało wzniesione z szarego granitu i marmuru na planie koła o promieniu 9, 5 metra. Jest ustawione na cokole. Składa się z kamiennej kopuły o profilu schodkowym, wspartej na zdwojonych doryckich kolumnach oraz masywnych, boniowanych filarach poszerzonych w dolnej części. Kopuła została udekorowana od wewnątrz szklaną mozaiką wykonaną przez włoską firmę sztukatorską z Wenecji. Od zewnątrz kopułę pierwotnie zdobiły spiżowe girlandy w stylu secesyjnym, do dziś z dawnych zdobień pozostał napis – Poznański. Kopuła została przepruta półkolistymi oknami. Wejście główne zostało poprzedzone schodkami. Wewnątrz znajdują się sarkofagi Leonii i Izraela Poznańskich wykonane przez Antoniego Urbanowskiego z czerwonego marmuru. W 1993 roku wstawiono w mauzoleum ozdobne kraty. Budowla otoczona jest obszernym ogrodzeniem na planie prostokąta w formie filarów wspierających belkowanie. W latach 2006-2007 miała miejsce kompleksowa restauracja mauzoleum oraz ogrodzenia.

Zdjęcia

Łódź, nowy cmentarz żydowski - nagrobek Izraela Poznańskiego, fot. Piotr Kożurno
Łódź, nowy cmentarz żydowski - nagrobek Izraela Poznańskiego, fot. Piotr Kożurno
Łódź, nowy cmentarz żydowski - nagrobek Izraela Poznańskiego

Relations