Mała architektura, pomniki i nagrobki

W tej części wystawy prezentujemy przykłady małej architektury: pomniki, ławki i fontanny, które mają rolę nie tylko praktyczną, ale również estetyczną. Przedstawiany również pomniki dekorujące parki i tereny zielone oraz nagrobki.

Pomnik Chopina, ulokowany w Parku Łazienkowskim, mimo jego tragicznej historii, jest najbardziej efektownym arcydziełem secesji przedstawionym na tej wystawie. Został on zrekonstruowany w 1958 r. według projektu Wacława Szymanowskiego. Wybór polskich pomników secesyjnych uzupełniają inne pomniki z parków Warszawy. Przedstawiamy również wybrane pomniki z Krakowa, Opola, Torunia, Bydgoszczy i Wrocławia.

Nagrobki z miejsc ostatniego spoczynku są szczególnym rodzajem twórczości rzeźbiarskiej. Wybraliśmy kilka przykładów rzeźb z dużego wyboru obiektów tego typu głównie z cmentarza powązkowskiego, na którym jest pochowanych wielu przedstawicieli polskich elit. Listę uzupełniają przykłady z cmentarzy żydowskich: nagrobek rodziny Rappaport z cmentarza łódzkiego oraz marmurowy nagrobek dekorowany różami z cmentarza warszawskiego.