O wystawie

Wystawa powstała w ramach projektu Athena Plus jako pilotaż oprogramowania MOVIO i jest oparta na wydanym przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS w ramach projektu Partage Plus albumie poświęconym sztuce Secesji "Secesja w architekturze Polski. Motywy. Tematy. Inspiracje" Piotra Kożurno, Marii Śliwińskiej i Marka Wieczorka.

Mimo długoletniego zainteresowania architekturą secesji, wciąż dalecy jesteśmy od satysfakcjonującego nas rezultatu. Zebranie dokumentacji dotyczącej architektury liczącej niewiele ponad sto lat nie jest łatwe, gdyż przez długi czas obiekty te nie były traktowane jako zabytkowe, stąd brak informacji o nich w publikowanych źródłach, w tym w wykazach zabytków tworzonych przez powołane do tego urzędy konserwatorskie. Większość zabytków, które zostały przez nas udokumentowane, udało się zidentyfikować w wyniku badań w terenie. Do wykonanych zdjęć poszukiwaliśmy informacji – publikowanych oraz dostępnych w archiwach. Niestety, wiele obiektów wciąż czeka jeszcze na głębsze opracowanie, stąd występujące w towarzyszących zdjęciom opisach różnice w szczegółowości zamieszczonych informacji.
Na szczęście, po latach negowania wartości tej architektury, w coraz większej liczbie ośrodków powstają monografie poświęcone zabytkom secesji poszczególnych miast, m.in. Wrocławia, Poznania, Łodzi, czy nawet całych regionów, jak górnośląski i kujawsko-pomorski.
Pojawia się też coraz więcej źródeł internetowych, z których za najbardziej interesujące uznaliśmy Wirtualne Muzeum Secesji http://www.muzeumsecesji.pl/ oraz Art around 1900 http://www.art1900.info/.
Na wystawie prezentujemy wybrane budynki (kościoły, szkoły, instytucje kultury, szpitale, sklepy, banki, fabryki oraz prywatne wille i kamienice).
Ponieważ chcieliśmy podkreślić, że budowle secesyjne, a w przeważającej mierze detale secesyjne, obecne były w architekturze prawie wszystkich miast na ziemiach polskich, umieściliśmy również osobne podstrony prezentujące różnego rodzaju detale z przedstawieniem kobiet, mężczyzn, a także roślin i zwierząt. Znaleźć można tutaj także zdjęcia okien i drzwi, interesujących zarówno ze względu na ich formę czy zastosowane podziały szczeblinowe, jak i zdobienia. Częstym wypełnieniem okien, szczególnie w klatkach schodowych bywały witraże, których różnorodność staraliśmy się podkreślić, dokonując niezbędnego wyboru.
Atrakcyjnym uzupełnieniem wystawy są rozdziały "Secesja na mapie Polski" oraz "Światowa i polska secesja na osi czasu".
Bardziej dociekliwych czytelników zapraszamy do sięgnięcia po wspomniany na początku album oraz do odwiedzenia naszego banku zdjęć www.pictures-bank.eu, który może być podstawą nie tylko do poszerzania wiedzy na temat architektury secesji w Polsce, ale także obfitym źródłem do prowadzenia badań.

Autorzy wystawy: Piotr Kożurno, Marek Wieczorek

Stowarzyszenie Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS
87-100 Toruń, ul. Wysoka 16
tel. 56 653 97 40

www.icimss.edu.pl
icimss@icimss.edu.pl