Wnętrza

Hôtel Tassel w Brukseli, zaprojektowany przez Victora Hortę i uważany za początek stylu secesji w architekturze, jest klasycznym przykładem eleganckiego i funkcjonalnego wnętrza secesyjnego. Najbardziej prestiżowe wnętrza były projektowane przez wysoko cenionych architektów tego czasu. Podczas pracy nad projektem zwracano uwagę nie tylko na wystrój wnętrza głównych pomieszczeń, z których najważniejszym był salon, ale również na układ klatek schodowych, a w przypadku kamienic - na inne przestrzenie wspólne, takie jak sienie przejazdowe i windy. W miejscach tych umieszczano dekoracje malowane lub stiukowe oraz dbano o każdy detal.

Jednym z najardziej uznanych projektantów był Henry van de Velde, który opracował liczne projekty w Beglii, Niemczech i Szwajcarii. Jednym z nich jest sanatorium w Trzebiechowie z lat 1903-1905, założone przez księżną Marię Aleksandrę von Reuss, którego wystrój odkrytow w 2003 r.

Wnętrza siedziby Krakowskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, nazywanej również Domem pod Globusem, zaprojektowane przez Józefa Mehoffera w 1905 r., zwłaszcza Sala Posiedzeń, są kolejnym ciekawym przykładem i jednocześnie jednym z najwybitniejszych wnętrz secesyjnych w Polsce. W wystroju rzucają się woczy motywy roślinne oraz duży wpływ stylu zakopiańskiego oraz secesji wiedeńskiej.

W 1905 r. Stowarzyszenie Lekarskie w Krakowie zaproponowało Stanisławowi Wyspiańskiemu opracowanie projektu wystroju wnętrza siedziby przy ul. Radziwiłłowskiej. Wyspiański zastosował tutaj motyw liści i owoców kasztanowca, ale najwybitniejszym elementem są witraże z imponującym przedstawieniem Apolla Spętanego.